Dušan Hanák

Dušan Hanák | foto: ČTK

Jakubisko a Hanák převezmou Křišťálové glóby

  • 1
Karlovarský festival během 43. ročníku ocení dvě osobnosti slovenského filmu. Cenu za dlouholetý umělecký přínos světové kinematografii převezmou režiséři Dušan Hanák a Juraj Jakubisko.

Další ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se uskuteční až v červenci, už teď jsou ale jisté dvě ceny a dva hosté, kteří shodou okolností oslaví v dubnu sedmdesáté narozeniny.

Držiteli prestižního Křišťálového glóbu se stanou slovenští rodáci Dušan Hanák a Juraj Jakubisko, filmařské osobnosti, které pomohly utvářet charakter československé filmové tvorby od šedesátých let do současnosti.

Režisér Dušan Hanák absolvoval režii na pražské FAMU. Nejvýznamnějším z jeho cenami ověnčených dokumetů je snímek Obrazy starého sveta z roku 1972, vyznamenaný Cenou sdružení losangeleských filmových kritiků.

Hanákova sociologicky laděná tvorba, zdůrazňující morální hodnoty, se velmi často dostávala do sporu s komunistickou mocí. Například tragikomický snímek Ja milujem, ty miluješ (1980) mohl být do kin uveden až po devíti letech od svého vzniku. V roce 1989 byl tento film na Berlinale oceněn Stříbrným medvědem za režii.

Film Tichá radosť (1985) získal Velkou Cenu na MFF v San Remu, Súkromné životy (1990) dostaly Zvláštní cenu poroty na MFF ve Štrasburku. Jeho prozatím poslední celovečerní snímek, dokument Papierové hlavy (1995), je mrazivým svědectvím o novodobých dějinách československého státu posledních padesáti let. Od roku 1991 působí Dušan Hanák také jako filmový pedagog na Filmové a televizní fakultě VŠMU v Bratislavě.

Juraj JakubiskoJuraj Jakubisko vystudoval režii na pražské FAMU. Hned jeho první celovečerní film Kristove roky (1967) byl oceněn domácí kritikou jako nejlepší film roku a získal řadu cen v zahraničí. Snímky Zbehovia a pútnici (1968, oceněný na MFF v Benátkách), Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) a Dovidenia v pekle, priatelia (1970, uveden 1990) byly začátkem 70. let pro komunistický režim záminkou k nucené desetileté pauze, kdy nemohl realizovat hraný film.

V roce 1983 triumfoval filmem Tisícročná včela, považovaným za jeho vrcholné dílo. Princip hledání svobody a štěstí uplatnil i ve filmech Sedím na konári a je mi dobre (1989) a Lepšie je byt' bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992). Jeho třináctý celovečerní film Nejasná správa o konci sveta (1997) byl uveden na více než 60 mezinárodních filmových festivalech a mj. byl oceněn i na MFF v Montrealu.

Love Story Bathory - Anna Frielová - natáčení, BuchlovJakubisko získal řadu osobních ocenění, včetně Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu. Jeho nejnovější snímek Bathory s mezinárodním obsazením a rozpočtem 11,5 milionů eur, bude mít po několika změnách termínu premiéru v červenci.

, Filter