Koncert pro všechny slušný lidi (z výstavy Devětaosmdesátej)

Koncert pro všechny slušný lidi (z výstavy Devětaosmdesátej) | foto: Muzeum a archiv populární hudby

Jaké byly největší události roku 1989 v hudbě? Odpoví Popmuseum

  • 6
Pražské Popmuseum připravilo na své domácí půdě v Kulturním centru Kaštan výstavu s názvem Devětaosmdesátej s podtitulem O vypjatých měsících roku 1989 a jejich překvapivých hudebních souvislostech. Slavnostně otevřena bude v úterý 27. října.

Veřejná vernisáž začíná v 18:30 hodin, od 20 hodin bude hrát v sále Kaštanu trojice Michal Prokop, Luboš Andršt a Jan Hrubý, známá v době, jež je tématem výstavy, pod názvem Nu-trio.

Slovenská punková skupina Zóna A na posledním Rockfestu, 1989 (z výstavy Devětaosmdesátej)

Autoři výstavy slibují v expozici zodpovězení řady zapeklitých otázek: "Proč hudební měsíčník Melodie citoval v roce 1989 Vladimíra Iljiče Lenina? Čemu se říkalo Sojuz-Apollo? Co to byl Vítfest? Za co by Jan Rejžek dostal toho roku půllitrem po hlavě, ani by nemrkl? Proč byla Škoda kaňky?" Mnohý pamětník by jistě alespoň část odpovědí zvládl bez mrknutí oka, osvěžení paměti je ale tak jako tak vítané.

Joan Baez a Ivan Hoffman na Bratislavské lyře 1989 (z výstavy Devětaosmdesátej)

Rok 1989, "rok zázraků" (jak říká T. G. Ash), byl v české populární hudbě rokem velkých událostí. Popkultura se toho roku spojila s velkými dějinami a běžela s nimi ruku v ruce.

Koncert českých písničkářů v polské Wroclawi, 1989; zleva Pepa Nos, Vladimír Veit, Jaroslav Hutka, Karel Kryl, Pepa Streichl (z výstavy Devětaosmdesátej)

Ale rok 1989, to nebyl jen Koncert pro všechny slušný lidi nebo zpěváci na tribunách masových demonstrací. Byl to i rok posledního Rockfestu, Koncertů pro Arménii i Všechny ohrožené druhy za mřížemi, Show Tomáše Tracyho, metalového megakoncertu na Rošického stadionu, Punkedenu, nejslavnější Dvorany Porty, Půlnoci v Americe a Stevie Wondera či Wedding Present v Praze.

Petr Muk ze skupiny Oceán na koncertu Vítfest, březen 1989 (z výstavy Devětaosmdesátej)

Všechny ty důležité milníky, událostí dobového významu a více či méně bizarní marginálie roku 1989 najdou pamětníci i ti, co to nezažili, na výstavě v Kaštanu. Součástí výstavy jsou kromě fotografií a dokumentů i dobové audiovizuální záznamy, včetně skutečných rarit.

Plakát na pražské ulici, listopad 1989 (z výstavy Devětaosmdesátej)

Část materiálů k ní naleznou zájemci i na stránkách Popmuzea. "Virtuální katalog" s kalendáriem a dalšími vymoženostmi zde bude volně ke stažení ode dne vernisáže. Výstava potrvá do ledna 2010. Více informací na www.popmuseum.cz.