Lenka Vychodilová v pořadu Na stojáka | foto: HBO, Daniela Krutinová

Jak vidí svět prožívačka jménem Lemura Lepá

  • 2
Lemura Lepá není brouk ani housenka, ale svérázná dáma, kterou v písních i na scéně zosobňuje herečka a zpěvačka Lenka Vychodilová. K popisu Lemury Lepé přispívá i název její druhé desky: Lemura… někdy luzná, jindy hrůzná.

Lemura Lepá zpívá o tom, "jak to s tím životem vlastně je. A jak je to se smrtí." Humor, ironie i potrhlost, vyvěrající z okruhu divadla Sklep, patří k její výbavě. Hravost se však prolíná se smutkem, některé šansony se dotýkají velmi chmurných témat: "Až umřu, nezapomeň zajít na Telecom, jinak vám napaří penále a vypnou vám telefon. Víš, že je na mě hlášený," zpívá v písni Až umřu.

Lenka Vychodilová v pořadu Na stojákaVěcně vyjmenovává, co všechno je třeba zařídit na úřadech i rozvodných sítích. "Jinak tě moje smrt přijde pěkně draho." Mezi osmnácti skladbami zazní i píseň Táboráček – o tom, že "les je nejmoudřejší básník".

Lenka Vychodilová říká, že Lemura Lepá je vlastně její společnice při vystoupeních a jednotlivé písně jsou na ni "navěšené". "Takže jsme tam vlastně vždycky dvě. Já zpívám, ona mluví nebo ona zpívá a já o ní vyprávím," vysvětlila zpěvačka a dodala: "Lemura Lepá pochází také ze starších dob." Svědčí o tom stylizovaná postava Lemury/Vychodilové na obalu jejího alba. Jeden z kmotrů desky, výtvarník Jaroslav Róna, jej přirovnal k obrazu Leonarda da Vinciho Mona  Lisa. Jen s tím rozdílem, že Mona Lisa prý člověka sleduje z jakéhokoliv úhlu, kdežto Lemuřin pohled je těžko zachytitelný.

Postava Lemury Lepé vyrostla v okruhu malých pražských divadel, legendární Pražské pětky. Lenka Vychodilová vystupovala s Recitační skupinou Vpřed, znalo ji publikum Ypsilonky a především Sklepa. Někdy začátkem 90. let si na přání kolegyně Evy Holubové měla připravit vystoupení pro pražskou divadelní pouť.

Lemura Lepá okouzlila Hanáka

Představila zde postavu podobnou Lemuře Lepé, která se pak naplno prezentovala ve vysílání stylového rádia Limonádový Joe. Připomeňme, že pod jménem Doktor Vinnetou zde působil i její kolega Jiří Macháček.

"Když rádio skončilo, Lemura začala víc zpívat," dodala Vychodilová. Písničky, které posbírala i na Besídkách divadla Sklep, představila na prvním albu Výprodej Lemury Lepé. Její zázemí a okruh přátel se samozřejmě promítá do hudby. Píší pro ni například Tomáš Hanák nebo Robert Nebřenský, jejichž písně si vybrala pro druhou desku. Tři texty si napsala sama.

Opřít se může o kapelu Ti3 s hráčem na klávesy Davidem Nollem, kytaristou Jiřím Podzimkem a baskytaristou Vladimírem Vytiskou. Na nové desce je posílil bubeník Roman Vícha a další hudebníci, i proto některé písně dostaly rockovější šťávu. "Jsem já vůbec herečka, jsem já vůbec zpěvačka?" zamýšlela se Lenka Vychodilová, která učila na lidové konzervatoři, objevila se ve filmech Bony a klid, Pražská pětka, Vrať se do hrobu, Báječná léta pod psa či Kousek nebe.

Spíš než klasická zpěvačka bude podle vlastních slov "prožívačka". Tedy šansoniérka. I když šanson v jejím pojetí se vymyká běžným písním tohoto typu. Ale nejlepší bude si její album poslechnout nebo si na ni zajít třeba do Černé labutě v Praze 1.