Sošky Oscarů | foto: Oscar

Sošky Oscarů vyrábějí v Chicagu. Obstarávají i servis sťatých hlav

  • 2
Nejvyhledávanější postavou amerického Hollywoodu je nepochybně nevelká soška z cínové slitiny, na jejíž udílení tradičně čeká celý filmový průmysl. Ti, kdo tolik ceněné sošky Oscara během zhruba tří lednových týdnů vyrábějí, jim důvěrně říkají "Ten chlap", ovšem každé věnují maximální a individuální péči.

Stejně jako filmy, jejichž tvůrce ocení, i samotný Oscar vyžaduje náročný proces výroby. Ta se od roku 1982 odehrává v chicagské firmě R.S. Owens & Co., která vyrábí mimo jiné i sošky pro ceny Emmy.

Značková cínová slitina se roztaví a nalije do forem vyrobených podle původního návrhu z roku 1928. Jeho autorem byl umělecký ředitel studia MGM Cedric Gibbons a nejslavnější sošce na světě dal podobu stylizovaného rytíře s mečem.

Krom malých změn na podstavci je současná soška totožná s originálem. Na každé předávání je jich vyrobeno asi 50 kusů; ty, které případně zbudou, se schovají pro příští ročník.

Po odlití jsou sošky vyjmuty z forem, ochlazeny, ručně se obrousí všechny nežádoucí hrany a výstupky, a pak se vyleští. Sošky se elektrolyticky pokovují mědí, niklem, stříbrem a nakonec 24karátovým zlatem. "Výsledkem je hlubší a větší lesk, protože leštíme každou jednotlivou vrstvu," řekl Joseph Petree z firmy R.S. Owens.

Po posledním vyleštění a závěrečném přelakování je soška připevněna na podstavec, který je od roku 1945 kovový.

I poté, co soška Oscara skončí v rukou dojatého vítěze, se s ním firma R.S. Owens & Co. nemusí definitivně rozloučit. Zhusta se stává, že se sošky vracejí na opravy vrypů, škrábanců i téměř sťaté hlavy. "Jeden už sem přišel i se skoro roztavenými zády," dtvrdí Petree.

Přípravy na letošní udílení Oskarů v Los Angeles vrcholí:

,