superstar - ÚČASTNÍCI SVĚTOVÉHO FINÁLE Zadní řada zleva: Alexander Klaws...

superstar - ÚČASTNÍCI SVĚTOVÉHO FINÁLE Zadní řada zleva: Alexander Klaws (Německo), Jamai Loman (Nizozemsko), Will Young (Británie), Kelly Clarksonová (USA), Kurt Nilsen (Norsko), Ryan Malcolm (Kanada), Diana Karazonová (Arabské země). Přední řada zleva: Alicja Janoszová (Polsko), Guy Sebastian (Austrálie), Peter Evrard (Belgie), Heinz Winckler (Jižní Afrika). | foto: MF DNES

Jak se vítězům Superstar změnil život

  • 17
Madonno či Michaeli Jacksone, třeste se. A vy možná taky, Karle Gotte a Lucie Bílá. Pěvecká soutěž, která z neznámých lidí dělá hvězdy, se ve světě rozjíždí čím dál víc a dorazila i k nám. Americký, německý či britský vítěz už je znám a podle jejich osudů je lehké odhadnout, co čeká toho českého. Velká kariéra, sláva, peníze. FOTOGRAFIE

Kurt Nilsen byl instalatér. Žil v poklidném norském městečku Bergen a staral se o dvě děti. Ve volných chvílích, kterých nebylo moc, zpíval s amatérskou kapelou.

Pak televizní stanice TV 2 vyhlásila pěveckou soutěž Idol. Kurt se přihlásil a zpočátku byl pro smích. Co tam ten divně vypadající blonďák s mezerou mezi zuby dělá? Jenže začal zpívat a norský showbyznys se otřásl. A nejen norský...

Kurt loni v květnu vyhrál soutěž, která nyní u nás probíhá pod názvem Česko hledá SuperStar. Jeho singl She's So High se okamžitě vyšvihl na špičku hitparád a zůstal tam rekordních devět týdnů. Jeho první album I se stalo hned v den zahájení prodeje platinové, ale to stále není všechno.

Koncem roku totiž vyhrál světové finále soutěže Pop Idol. Do Londýna se sjeli vítězové z jedenácti zemí, ale když Nilsen zazpíval song Beautiful Day od skupiny U2, byli bez šance.

Proč však tenhle příběh? Může být dobrou inspirací pro soutěžící v Česku. "Norsko je dvakrát menší země než my, a to dává našemu vítězi velké možnosti," říká Milan Herman, jeden z porotců a hlavně šéf firmy BMG, která nejlepšímu vydá desku.

Probírat postupně vítěze z jednotlivých zemí asi nemá cenu. Jejich životní příběh by byl téměř stejný: na začátku servírka nebo prodavač a na konci národní hvězda, první místa hitparád, statisíce prodaných desek, velké peníze...

Možná přece jeden příklad, mladík jménem Will Young. Vyhrál ve Velké Británii a stal se nejúspěšnějším hudebním nováčkem všech dob. Zpíval královně v Buckinghamském paláci a za rok vydělá téměř dvě miliardy korun.

"Rozhodně se z něj stala hvězda, v MTV ho hrají pořád," říká hudební manažer Janis Sidovský. "Na druhou stranu je z těch tváří jediný, který je světově známý. "A co se bude dít u nás? "Z vítěze se taky stane slavná osoba, o tom není pochyb. Ale těžko říct, na jak dlouho."

Gott se konkurence nebojí

Hledání nové hvězdy, to je tahák pro diváky. Každá televizní stanice, která soutěž vysílá, hlásí rekordy ve sledovanosti. Ve Spojených státech se na závěrečný souboj dvou nejlepších dívalo 30 milionů lidí a z toho jich 24 milionů hlasovalo.

V Česku proběhne finále až 20. června, ale už teď sledovanost Novy šplhá ke třem milionům. Diváci začnou poprvé hlasovat 14. března a například v Polsku se přitom zhroutila telefonní síť. "Za hodinu budeme schopni přijmout dva miliony textovek," říká Pavel Zuna, který na pořad dohlíží.

Když na Nově populární soutěž koupili, dostali od produkční společnosti deset centimetrů tlustý návod. Říkají mu bible. Grafika, hudba, scéna, to všechno musí být stejné jako jinde ve světě. Tvůrci to dokonce přijeli zkontrolovat.

Pravidla však nejsou tak přísná jako třeba u další přebrané soutěže Nejslabší! Máte padáka! "Tam musí moderátorka desetkrát za díl zopakovat název hry. BBC, která to celé vymyslela, s vámi o výjimkách vůbec nediskutuje," tvrdí Zuna.

První změna, která proběhla, byla už v názvu. Ten originální totiž zní Pop Idol. "Musel jsem napsat dopis, že slovo idol u nás nezabírá," popisuje Zuna. Podle německého vzoru tak soutěž dostala název Česko hledá SuperStar. Mimochodem: "Němci z toho šílí, ten pořad milují," tvrdí zpěvák Karel Gott.

Ve Spojených státech už SuperStar proběhla dvakrát a chystá se dokonce speciální vydání pro děti mezi šesti a třinácti lety. Všude ve světě se do každé nové série přihlašuje o tisíce nadšenců víc než do té předchozí.

"Najednou budeme mít spoustu nových zpěváků," odhaduje Gott, který také začínal na soutěži talentů. Bojí se tedy konkurence? "Nene. Čím víc jich bude, tím menší budou mít šanci rozjet se do takové kariéry jako já, Matuška či Vondráčková."

Německo
Alexander Klaws
20 let
Jeho prvního singlu Take Me Tonight se prodalo 1,1 milionu kusů.

Nizozemsko
Jamai Loman
17 let
Jeho socha už stojí v muzeu voskových figurín v Amsterdamu.

Velká Británie
Will Young

24 let
Nejúspěšnější hudební nováček všech dob. Jeho desky se za týden prodalo 1,2 milionu kusů.

USA
Kelly Clarksonová
21 let
Jejího alba Thankful se za pět týdnů prodalo 1,3 milionu kusů.

Norsko
Kurt Nilsen
25 let
Showman, hvězda hvězd. Koncem minulého roku se stal Světovou superstar.

Kanada
Ryan Malcolm
24 let
Jeho singl Something More se stal nejprodávanějším v Kanadě.

Arabské země
Diana Karazonová
19 let
Kráska z Jordánska musela vyhrát celoarabské finále pořádané v Sýrii.

Polsko
Alicja Janoszová
19 let
První země, kde zvítězila dívka. Při finále se zhroutila polská telefonní síť.

Austrálie
Guy Sebastian
22 let
Jeho singl Angels Brought Me Here se stal nejlépe prodávaným v Austrálii.

Belgie
Peter Evrard
29 let
Nejstarší z vítězů, loni v létě dělal "předskokana" na koncertu Bon Jovi.

Jižní Afrika
Heinz Winckler
24 let
Dostal se do kalendáře nejvíc sexy mužů časopisu Cosmopolitan.

Vymyslel soutěž a má miliony
Simon Fuller je Brit. Je mu třiačtyřicet, nezpívá, neumí tančit a nehraje na žádný hudební nástroj. Přesto muzikou vydělává jako málokdo na světě.

V roce 1995 za ním přišlo pět dívek z malého města v jižní Anglii. Žádné hvězdy, ale Fuller se jich ujal. Za pár liber odkoupil jejich smlouvy a... vytvořil z nich Spice Girls, nejúspěšnější dívčí skupinu všech dob, která prodala přes čtyřicet milionů desek. Je manažerem zpěvačky Annie Lennox, tvůrcem skupiny S Club 7, ale v poslední době se o něm mluví ještě víc.

Pro produkční společnost FreemantleMedia vymyslel soutěž, která z obyčejných lidí dělá hvězdy. V Británii ji nazvali Pop Idol a práva prodal Fuller do 42 zemí světa, včetně Iráku. U nás soutěž probíhá pod názvem Česko hledá SuperStar.

Až do konce života teď Fuller nemusí hnout prstem, z nápadu mu tečou miliony liber. Nevydělává totiž jen na prodeji televizních práv, ale má procenta z výdělků za prodané desky a dokonce i za telefonáty, jejichž prostřednictvím lidé hlasují.

Rozhovory neposkytuje a jediné, o čem je ochoten se bavit, jsou právě peníze. Minulý rok uvedl, že mu jde do kapsy 25 až 50 procent peněz, které vítězové vydělají. Za rok 2003 činí Fullerovy příjmy podle Sunday Times 67 milionů dolarů, tedy přes miliardu a půl korun. "Je příšerné, co dělá s lidmi. Jenom je zneužívá," rozzlobil se nedávno známý zpěvák Robbie Williams. "Tahle show je scestná," přidal se Elton John.