Metallica

Metallica | foto: Reuters

Jak se budí příšery z Metallicy

  • 8
Some Kind Of Monster je filmový dokument Joe Berlingera o skupině Metallica. This Monster Lives zase kniha o tom, jak tenhle „popis jednoho zápasu“ vznikal. Teď vyšla česky.

Joe Berlinger, mezinárodně uznávaný dokumentarista, měl štěstí. S Metallikou se jeho profesní osudy sešly v mimořádně zvichřeném období její existence. Mohl tak natočit rozklad asi nejslavnější skupiny metalové historie a její opětovné znovuzrození, vrcholící dosud posledním studiovým albem St. Anger.

Kniha, kterou o tom všem napsal s novinářem Gregem Milnerem, je kromě zprávy o Metallice v letech 1999-2003 (s nezbytnými přesahy do pohnuté historie kapely) zároveň popisem vzniku jednoho neobvyklého dokumentu na obvyklé téma. Označení „popis jednoho zápasu“, těžkého a v mnoha ohledech bolestného, platí pro obě roviny knihy.

Metallica v té době sice stále ještě patřila mezi největší rockové spektákly, ale zevnitř byla notně rozhašená. Mezi členy kapely panovaly třenice, které hrozily naprostým rozkladem souboru, jeden z vůdců Metalliky James Hetfield procházel těžkou osobní krizí.

Tohle všechno v knize je: vztahy v kapele, odchod neustále upozaďovaného baskytaristy Jasona Newsteda a hledání jeho následníka, Hetfieldův dočasný odchod na léčení, ale především těžké obrození kapely na pozadí vzniku St. Anger.

Důvěra a otevřenost, které se filmový štáb těšil, dodává i knize punc opravdu autentického svědectví. I když některé přepisy rozhovorů, které jsou v knize hojně zastoupeny, působí přeci jen poněkud kašírovaně (viz „přijímací pohovor“ nového baskytaristy Roba Trujilla).

Metallica je impérium. Na knize (i na filmu) je cenné to, že umožňuje nahlédnout, jak takové impérium – byť v letech a tou dobou nahlodané -  funguje.

Zvlášť pozoruhodná a mnohdy bizarní je role terapeuta Phila Towlea, kterého Metallica najala, aby pomohl dát vzájemné vztahy do pořádku. Potřebuje rocková kapela „manažera pro zvyšování výkonu“? Jak vidno, když se z ní stane firma, tak ano.

Solidní překlad přeci jen przní pár drobniček a jedna kapitální bota. V závěru jedenácté kapitoly jsme svědky toho, jak pánové Ulrich, Hetfield, Hammett a jejich dlouholetý producent Bob Rock jdou na koncert islandského minimalisty Sigura Róse. Tak to bylo opravdu, ale opravdu falešné, řekl by pan prezident. Sigur Rós je samozřejmě kapela, v Čechách dost oblíbená na to, aby se z ní dělal jeden chlap.

Metallica: This Monster Lives
BB  Art, 398 stran
Hodnocení iDNES.cz: 70 %