Jak se baví Hollywood a jak Asie

Mezi americkou a asijskou komedií je asi takový rozdíl jako mezi nudně bezpečným nízkotučným jogurtem a lákavě ostrou směsí podezřelého původu z tržiště.

Třeba Strašidelný dům, hollywoodský typ duchařské zábavy pro celou rodinu, má pěkné titulky v duchu Plesu upírů a bondovské animace, zápletku ve stylu, jak se nevyplatí brát si práci domů, potažmo ženu a děti na obchodní schůzku, zvláště jde-li o prodej zakletého zámeckého sídla, a hvězdného Eddieho Murphyho v hlavní roli. Což je zároveň hlavní chyba, protože žvanivý Murphy ruší starosvětsky nevinné ateliérové strašení, kam patří soukromý hřbitov jako z Rodiny Addamsových, dětsky přijatelní kostlivci a další přízraky včetně milých zpívajících bust. A hlavně dokonalý Terence Stamp coby mrtvolný sluha britského střihu.
(Servisní článek čtěte ZDE)

Romantická komedie Riskni to s Polly u oltáře začíná a jasně tam i skončí. Jde jen o to, s kým, když první nevěsta zradila už na svatební cestě a druhá má povahu dobrodružky, jež úzkostného rádce pojištění děsí. Ben Stiller a Jennifer Anistonová vcelku solidně hrají protiklady, jež se jako vždy přitahují, scénář přidal pár střevně žaludečních nechutností, hezká taneční čísla salsy a opelichané finále, kdy mlčenlivý otec prvně promluví a nastolí čas dělat ve jménu lásky bláznivé věci.
(Servisní článek čtěte ZDE)

Zato japonský Samuraj od Takešiho Kitana přináší osobitý filmařský styl, jaký se hned tak nevidí, a černý humor, jejž by i Tarantino záviděl. Pouť slepého maséra, jenž se mistrovsky bije za spravedlnost vším, co má zrovna po ruce, je sice zalitá krví, ale v rytmu i v nadsázce budí spíše pocity krásy než hrůzy. Vychází z podstaty samurajské látky, a přitom si dovolí sladké odbočky jako hrdinovu lásku k hazardu, kde hře v kostky kraluje údajně jeho vycvičený sluch, nebo nepopsatelné žerty, jež by v Česku spadaly do kategorie "ublížení na zdraví z nedbalosti".
(Servisní článek čtěte ZDE)

Hongkongská Čínská odysea 2002 je jinou žánrovou vzácností - přímou parodií na vše, co si kdo pod asijským filmem zběžně představí, od osudových romancí po bojová umění. Pohádku o milostném zmatku císařských sourozenců a jejich protějšků z ulice, znásobeném ještě převleky žen za muže, nepřetržitě shazují moderní západní "hlášky", hudba, střih a komentáře, které děj nahlížejí po vzoru médií "z různých zdrojů". Někdy je to skvostné, někdy dětinské, často nepřehledné, ale důsledně hravé.

Jennifer Anistonová a Ben Stiller v romantické komedii Riskni to s Polly.

,