Autorka bestselleru Fifty Shades of Grey E. L. Jamesová

Autorka bestselleru Fifty Shades of Grey E. L. Jamesová | foto: Profimedia.cz

Britové odměňují pokleslé erotické scény a hádají se, jak je psát lépe

  • 0
Kritizovat E. L. Jamesovou za její erotický bestseller Padesát odstínů šedi umí každý, ale jak psát milostné scény s citem a kvalitně? To umí málokdo. Prestižní britský literární magazín dokonce uděluje Cenu za špatný sex. Mají ji i slavní autoři včetně Johna Updika nebo Normana Mailera.

Držitel Man Bookerovy ceny Julian Barnes minulý týden znovu otevřel v britských novinách erotické téma. Po komerčním úspěchu románu Padesát odstínů šedi, který kritika ztrhala, není první, kdo řeší, jak vlastně psát dobře o sexu. A zdá se, že jeho rady by si měla vzít k srdci nejenom autorka erotického bestselleru E. L. Jamesová, ale třeba i J. K. Rowlingová. V Británii se totiž každoročně uděluje knižní Cena za špatný sex a Rowlingové první román pro dospělé Prázdné místo vypadl z nominací na ni až v posledním kole právě spolu s Padesáti odstíny šedi. "Ocenění" za loňský rok nakonec získala Nancy Hustonová, jejíž jediná kniha v češtině vyšla před pěti lety v Odeonu a jmenuje se Rodová znamení.

Bad Sex Award

  • Od roku 1993 cenu uděluje literární časopis Literary Review, aby "upozornil na hrubé, povrchní a nadbytečné sexuální pasáže v současném románu a odradil autory od jejich psaní".
  • Získali ji i slavní autoři, například Norman Mailer, Tom Wolfe, John Updike nebo Jonathan Littell.

"Autoři se často cítí povinni napsat nějakou milostnou scénu. To je svazuje, takže se uchylují ke klišé a eufemismům," tvrdí Barnes a dodává: "Existují tři kardinální hříchy. Jsou příliš pornografičtí, příliš u toho žertují, nebo se naopak snaží být přehnaně důstojní," vysvětluje. Největší chybou Padesáti odstínů šedi je tak podle těchto kritérií příliš doslovný opakovaný popis milostného aktu. Nejkrásnější pasáže v románech bývají podle Barnese právě ty před a po samotné "akci".

Literární Cena za špatný sex se však zrodila už dávno před Jamesovou. V prudérní Británii je to paradoxně velmi oblíbené vtipné oceňování těch nejhloupějších sexuálních scén. "Je to nejenom velká legrace, ale pro literární byznys i velmi dobrá reklama," tvrdí britský Guardian.

Diskuse se kolem ceny vedou od jejího založení. Příznivci tvrdí, že zisk ocenění může paradoxně zvýšit zájem o danou knihu nebo autora. Odpůrci naopak říkají, že jde jen o cirkus, který těží z faktu, že prudérní britská veřejnost má jednou za rok možnost se oficiálně chichotat něčemu lechtivému. Guardian teď navíc napůl v žertu navrhuje zavést také Cenu za dobrý sex.