Jak američtí filmaři utopili Nautilus

Město jako stvořené pro filmaře, velebil Hollywood ještě počátkem srpna s oblibou vyhledávaná pražská zákoutí. Pak přišly povodně a Vltava jejich obří projekty řádně propláchla. Často i s černým humorem. V libeňských loděnicích byl totiž zatopen Nautilus - nápodoba slavné ponorky kapitána Nema, postavená pro výpravný film Klub neobyčejných gentlemanů, adaptaci komiksu se Seanem Connerym v hlavní roli.

"Škody jsou mnohamilionové, navíc se dva týdny nemohlo točit," říká Pavla Burgetová ze společnosti Stillking.

Druhý velkofilm, jenž se v současné době v Praze natáčí, je akční sci-fi o cestování časem Zvuk hromu, kde hrají Ben Kingsley a Rodenův protivník z thrilleru 15 minut Edward Burns. Ten přišel o zatopené dekorace v Karlíně. Ironií je, že na Štvanici kvůli němu stavěli "bahenní prales" - krátce před záplavami tam obložili pytli s pískem prostor, který pak chtěli uměle napustit zevnitř. Avšak voda přišla zvenčí.

"Tam se naštěstí zastavila deset centimetrů pod dekoracemi, na rozdíl od šestimetrové vody v Libni," říká barrandovský ředitel Radek Dočekal. A ještě jednu kuriozitu vytasí z rukávu: pro stejný projekt teď na Barrandově vytvářejí jezero, kam tvůrci potřebují potopit - vagon metra. Potřebují ovšem lehčí než ty skutečné, které zůstaly pod zemí.

A zatímco skutečnost předháněla hollywoodské scénáře, takzvaní zakázkáři čili producenti poskytující služby zahraničním štábům už odhadovali ztráty. "Skutečnost, že veškerá práce na tři týdny usnula, může vrátit Česko zpět až o deset let," míní Filip Sirový. Vyložený úprk klientů však nenastal. Jen některé reklamy musely odložit termíny, což se jim prodraží, pár se jich přesunulo do Itálie či jiných zemí.

Pokud jde o filmy, odchodem z Prahy do Berlína hrozí pouze jediný, teprve chystaná Cesta kolem světa za 80 dní s Jackiem Chanem, který zde už točil Šanghajské rytíře. Podle Dočekala může být "velká voda" jen záminkou zastírající pravý důvod, proč zákazník změnil rozhodnutí.

Nicméně i produkce Conneryho filmu prý přemýšlela o tom, že odejde - a povodně nebyly hlavní příčinou. "Pražský magistrát v půli roku prudce zvýšil ceny za pronájem lokací - až pětinásobně. Takový krok může vynést Česku podobnou nedůvěru jako aféra s Tomem Cruisem," připomíná Sirový neslavný spor americké produkce filmu Mission: Impossible s pražskými úřady, jenž způsobil odliv hollywoodských zakázek z tuzemska. Za mořem se tehdy rozneslo, že Praha mění pravidla během hry, a stálo hodně úsilí i času, než se štáby vrátily. "Dnes sami Američané opravují dlažbu u Rudolfina, kde na jaře stál den natáčení 150 tisíc, a teď po nich najednou město chce půl milionu," líčí zakázkáři, podle nichž tu produkci udržela hlavně Conneryho slabost pro Prahu.

Hned však dodávají, že magistrát jejich obavy vyslechl a chystá se ceny opět snížit. "Kdyby Hollywood odešel podruhé, nemusí se znovu vrátit, další východní země už ho lákají na výhodnější podmínky," tvrdí producent Matthew Stillman. "Přitom v zakázkách se v Česku ročně obrátí 90 milionů dolarů za reklamy, stejná částka za filmy, stamiliony nechají filmaři v restauracích, hotelích - a zaměstnají na čtyřicet tisíc místních lidí."

Američtí filmaři natáčeli na Staroměstském náměstí jednu ze scén akčního filmu s předběžným názvem Triple X. (16. ledna 2002)

,