Spisovatelka J. K. Rowlingová

Spisovatelka J. K. Rowlingová | foto: Albatros Media

RECENZE: Rowlingová krimi opět zvládla, Hedvábník je drsný a skvělý

  • 13
Že J. K. Rowlingová umí vytvořit výborné napínavé příběhy, víme už od dob Harryho Pottera. A dokazují to i detektivky, jež píše pod pseudonymem Robert Galbraith.

Ve Volání Kukačky vyřešil Cormoran Strike, soukromé očko s trpkými zkušenostmi veterána z Afghánistánu, kde při teroristickém útoku přišel o část nohy, vraždu krásné modelky Luly. Díky tomu si udělal jméno, dokonce se z něj stala jakási celebrita a sledováním nevěrných manželů či milenek si docela slušně vydělává. Je to sice nuda, ale alespoň se mohl z kanceláře přestěhovat do malého bytu a platit půvabnou sekretářku Robin.

Hedvábník

85 %

Autor: Robert Galbraith

Nakladatel: Plus

480 stran

Když za ním přijde s prosbou Leonora Quineová, Cormoranovi se této nepříliš atraktivní ženušky zželí a slíbí jí, že najde jejího manžela, kdysi známého, ale teď už pozapomenutého spisovatele a také pěkně nabubřelého ješitu a nevěrníka. Pravda, Owen občas z rodinného kruhu zmizel, ale nyní už je pryč nějak dlouho.

Začíná se rozvíjet Hedvábník, příběh drsnější a temnější než Volání Kukačky. A také výrazně cyničtější.

Riziko povolání

Chcete-li mít dlouhodobé přátelství, vstupte do armády a učte se zabíjet, chcete-li si zaplnit život krátkodobými vztahy s lidmi, kteří oslaví každý váš eventuální neúspěch, pište romány. Přibližně tak si povzdechne jedna z postav Hedvábníka, zaplněného úspěšnými i neúspěšnými autory, jejich agenty a nakladateli. Mezi nimi hledá Cormoran Quineova brutálního vraha, který se při svém zabijáckém díle inspiroval jeho dosud nevydanou knihou Bombyx Mori. Pěkně odpornou, mimochodem – počínaje milenkou, které vytéká z prsů hnusná hnědá tekutina, po prvky kanibalismu. I ta vražda je tam přesně popsána: Quineova mrtvola se najde v opuštěném domě s vybranými vnitřnostmi, obložená talíři a příbory.

Obálka knihy Hedvábník

Z citované poznámky a podobných narážek na spisovatele, kteří si myslí, že sláva je něco úžasného, by se mohlo zdát, že si Galbraith–Rowlingová tak trochu vyřizuje účty se svými kolegy. Jistě, literární svět popisuje jako nepříliš vlídnou džungli plnou závisti, žárlivosti a podrazů. Nicméně nezapomínejme, že jde o detektivku a pachatel se nemůže vyskytovat mezi andělskými bytostmi. A přiznejme tudíž autorské fantazii právo na líčení toho, co také s sebou nese spisovatelské řemeslo, včetně určitých absurdit. Navíc má autorka úžasný smysl pro charakteristiku postav: každá je potrhlá, ale každá jinak. Ostatně Owen Quine je ve své knize dost přesně popsal.

Ale kdo tu nepublikovanou knihu mohl znát? láme si hlavu Cormoran Strike, když se se svou bolavou nohou belhá nejprve deštivým a poté zasněženým předvánočním Londýnem. Policie včetně Cormoranova přítele, jemuž detektiv kdysi v Afghánistánu zachránil život, má poměrně záhy jasno: zatkne Quineovu ženu. Cormoranovy námitky nebere na vědomí, stejně ho nesnáší kvůli tomu, že ji vyřešením případu modelky Luly tak trochu zesměšnil. A riziko, že by se to mohlo opakovat, si nepřipouští.

Opakuje se to, přirozeně. Co by to také bylo za detektivku, kdyby v ní soukromý detektiv selhal a vítězství slavila policie? Cormoranovi to sice dá dost běhání, přesněji řečeno kulhání, a v jedné chvíli je ohrožen i jeho život. Podezřelých je více, do popředí vystupuje tu jeden, tu druhý a každý by mohl mít dostatečně silný motiv, nakonec i ta nešťastná Leonora. Ale řešení případu je originální a na rozdíl od Volání Kukačky i docela věrohodné. Včetně role té příšerné Quineovy knihy.

Hedvábník na knihy.idnes.cz

Novou detektivku Hedvábník od J. K. Rowlingové si můžete objednat na Knihy.iDNES.cz za 314 Kč. 

V duchu dobré tradice

Milovník kriminálních románů, kterému současný český knižní trh nabízí především módní, i když většinou výborné severské tituly, se nevyhne srovnání. Stejně jako skandinávští autoři má i Galbraith–Rowlingová smysl pro výstavbu poutavého děje, dokáže být občas i morbidní (v případě koncepce Hedvábníka by to ani jinak nešlo), ale je tu jeden zásadní rozdíl. Nepotřebuje takzvanou akci. Děj se posouvá dopředu zejména prostřednictvím dialogů, vtipných, vypointovaných, s rychlým spádem leckdy připomínajícím přestřelku z westernů a hlavně charakterizujících vzájemné vztahy.

Jejich líčení je ostatně na celém Hedvábníkovi nejzajímavější. Ať už jde o Cormorana s Robin a jejím snoubencem, o členy té zvláštní literární komunity, nebo o jiskření mezi nimi a detektivem. V tomto smyslu navazuje Hedvábník na dobrou tradici velkých dam anglické detektivní literatury Agathy Christie nebo Dorothy Sayersové. Člověk se do toho tak ponoří, až se chvílemi přistihne, že je mu srdečně jedno, kdo vlastně tu nechutnou vraždu spáchal.

Avšak stará dobrá Anglie sem, stará dobrá Anglie tam: Rowlingová svého času oznámila, že Cormoranu Strikeovi hodlá věnovat celkem sedm knih. Budou-li mít kvality Hedvábníka, je nač se těšit.