Franz Kafka se teď nejspíš obrací v hrobě. Kolem jeho románu Proces se rozhořel byrokratický spor. | foto: archiv

Izrael se pře s Německem o rukopis Kafkova románu, řeší se, komu patří

  • 0
Izrael se dohaduje s německým literárním archivem a Čechy by to mohlo zajímat alespoň částečně. Ve hře je totiž rukopis majstrštyku pražského německy píšícího spisovatele 20.století Franze Kafky, o jehož vlastnictví se Německo s Izraelem přou.

Izrael od německého literárního archivu v Marbachu žádá vydání originálu rukopisu Kafkova románu Proces. Vrácení rukopisu by napravilo přetrvávající historickou nespravedlnost, citoval dnešní izraelský list Haarec ředitele izraelské Národní knihovny Šmuela Hara Noye.

Žádost bude podle něj v příštích týdnech oficiálně předána německé straně.

Har Noy je přesvědčen, že výhradně Izrael má právní nárok na rukopis, který před více než 20 lety za zhruba dva miliony dolarů prodala soukromá osoba - někdejší sekretářka Kafkova přítele Maxe Broda, Esther Hoffeová.

z komiksu Franz Kafka: Proces

Právník Národní knihovny Meir Heller řekl, že německý archiv v době, kdy rukopis Procesu získal, věděl, že je kolem něj problém.

"Pokrytecky ale lpí na tvrzení, že ho nabyl legálně." Případ budí v Izraeli o to větší pozornost, že Proces a další případné Kafkovy rukopisy a písemnosti jsou v současnosti v Tel Avivu dokonce předmětem soudního řízení. Národní knihovna bojuje o práva na Kafkovy neznámé texty ve snaze zabránit tomu, aby je dvě postarší dědičky prodaly do ciziny.

Jiří Mocek - Franz Kafka (kresba kombinovanou technikou na papíře)Začátkem října nařídil izraelský soud dvěma dcerám zesnulé Hoffeové zpřístupnit horu dosud utajovaných písemností obsahujících možná kromě Brodových textů a dokumentů i ztracené rukopisy Franze Kafky. Ty byly po čtyři desetiletí předmětem akademických sporů a dohadů mezi aukčními síněmi.

Max Brod nesplnil poslední přání svého přítele Kafky a po jeho smrti spisovatelovy rukopisy nespálil. V roce 1939 s nimi přicestoval do Tel Avivu a před svou smrtí v roce 1968 je svěřil své sekretářce Hoffeové. Ta zemřela v roce 2007 ve věku 101 let. Až do smrti se bránila snahám státních archivářů prohlédnout dokumenty z Kafkova odkazu, přičemž si přišla na miliony prodejem některých z nich.

,