Irácká kultura dostane 10 milionů korun

  • 11
Česká vláda uvolnila do konce letošního roku deset milionů korun určených na pomoc Iráku při obnově jeho kulturního dědictví. Stalo se tak na základě návrhu ministra kultury Pavla Dostála. Peníze poslouží k obnově knihoven či záchraně vzácných rukopisů.

Ministrova mluvčí informovala, že o tuto pomoc požádal Dostála jeho irácký
protějšek Mufíd Džazajrí při jarním setkání v Česku.

"V Iráku je nyní třeba stanovit novou kulturní politiku, vybudovat síť knihoven, vydávat knihy, modernizovat muzea, restaurovat archeologické památky a také naučit se, jak organizovat velké akce, například hudební festivaly," tlumočila v květnu mluvčí ministerstva kultury slova iráckého ministra.

Vláda Iráku je připravena začít vést jednání o vzájemných pohledávkách. Část z nich by zřejmě mohli Iráčané pokrýt financováním české účasti na záchraně iráckého kulturního dědictví.

Se souhlasem vlády nabídl ministr Dostál irácké straně z české strany z uvolněných deseti milionů prozatím okamžitě finanční pokrytí vzdělávacího cyklu pro irácké specialisty v památkové péči. Zajistil by to Institut restaurování a konzervačních technik v Litomyšli.

Ve spolupráci se společností Gema Art Group by se uskutečnila pomoc Národní knihovně v Bagdádu při záchraně rukopisných památek. Realizace dalších českých záchranných projektů při obnově irácké kulturní infrastruktury za zhruba osm milionů korun je nyní v jednání.

Irák podle Džazajrího potřebuje rozsáhlou pomoc nejen při  záchraně poškozených movitých i nemovitých památek, ale také při vybudování nové demokratické kulturní infrastruktury.

Irácká kultura, jež díky své dlouhé historii patří k pilířům světového dědictví, zaznamenala velké škody především po napadení země koaličními silami.

Například z proslulého bagdádského muzea zmizelo nejméně 33 důležitých exponátů a 1000 dalších kusů. Podle světových odborníků je však naopak mnoho nalezišť v Iráku ještě neprobádaných a mnohé památky jsou stále dosud pod zemí.