Šifry, viry, krásky čili Tom Hanks a Inferno. Jednou může dojít i na Prahu

  • 22
Znalce šifer z Harvardu, který vzešel z knih Dana Browna, hraje Tom Hanks ve filmu Inferno již potřetí a nejspíše ne naposled, poprvé však v trojrozměrné podobě.

Premiéra do poslední chvíle přísně tajeného snímku Inferno se koná v sobotu ve Florencii, kde jej štáb oscarového režiséra Rona Howarda z velké části natáčel.

Projel však – vedle Turecka a Maďarska – i jiná místa Itálie, protože nové dobrodružství vede luštitele symbolů ve stopě tamních uměleckých odkazů. Zejména od Dantovy Božské komedie a Botticelliho obrazu Mapa pekla se odvíjejí stopy k šílenému zločinci, který chce nebezpečným virem změnit život na planetě, jíž podle něj hrozí přelidnění.

„Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kdo v časech mravní krize zachovávají neutralitu,“ sděluje motto knihy vydané i v češtině, o níž Washington Post napsal, jak dokonale umí Dan Brown čtenáře přesvědčit, že „zaprášené knihy a temné pasáže jsou jen zástěrkami pro dávná celosvětová spiknutí“.

Jakkoli se autorovi mnozí odborníci posmívají, Brownovy bestsellery vyšly ve více než padesáti jazycích a celosvětově se prodalo přes dvě stě milionů výtisků. Křivku úspěchu následují i filmy podle Brownových předloh, které jen v kinech utržily přes miliardu dolarů. Před deseti lety přišel první, Šifra mistra Leonarda. V roce 2009 následovali Andělé a démoni, po Infernu přijde na řadu Ztracený symbol, jehož vstup do kin se plánuje na rok 2018.

A mezitím Brown chystá filmařům budoucí podklady. Příští rok koncem září uvede na severoamerický trh pátý příběh univerzitního symbologa Langdona nazvaný Origin. Vydavatel Knopf Doubleday popsal novinku velmi obecně, Brown prý „ve svém typickém stylu proplétá kódy, vědu, náboženství, historii, umění, architekturu a Langdona postaví na nebezpečnou křižovatku dvou zásadních otázek lidstva, jejichž zodpovězení by mohlo otřást základy civilizace“. Tedy jako vždycky.

Nejen knižní hrdina má své rituály.Také kolem filmové série o dobrodruhovi s vědeckým titulem se za deset let vytvořila svého druhu rodina. Dokonce i herečtí nováčci Inferna, Omar Sy a Irrfan Khan, do ní zapadají alespoň oklikou, protože oba hráli v Jurském světě stejně jako Bryce Dallas Howardová, což je dcera režiséra Rona Howarda.

Ovšem podobně jako u Jamese Bonda, rovněž v případě Hanksova hrdiny se díl od dílu mění krásky po jeho boku. Tentokrát dostala šanci Felicity Jonesová, která svůj úspěšný rok završí v prosinci premiérou filmu Rogue One: Star Wars Story. V Infernu hraje doktorku Siennu Brooksovou, která se s Langdonem trpícím ztrátou paměti setká v nemocnici a vydá se s ním na cestu napříč Evropou.

Jestliže si tentokrát Hankse užívaly Benátky nebo Padova, v budoucnu může dojít na Prahu – právě do ní hodlá Brown, jak se přetřásalo při jeho návštěvě před dvěma lety, zasadit děj některého ze svých příštích románů. Nyní je však nejblíž Ztracený symbol, a právě v něm už se vazby počínají hroutit. Natáčení se zpozdilo pro neshody nad scénářem, poprvé také nebude režírovat Ron Howard, jenž si nechá jen post producenta, nýbrž Mark Romanek, ceněný jako tvůrce videoklipů.

A nositel dvou Oscarů Tom Hanks zatím na rok 2018 potvrdil pouze sériový projekt zcela jiného druhu: v animovaném filmu Toy Story – Příběh hraček 4 znovu namluví postavičku kovboje Woodyho.