Indiana Jones načas přeruší bitvu sobotních estrád

  • 5
Za návrat Forresta Gumpa, filmu stejnou měrou hravého a moudrého, jak se sluší na sobotní zábavu v duchu veřejné služby, lze České televizi odpustit mnohé. I dabing titulní postavy, jenž ji v porovnání s americkým originálem posunul k lidovějšímu prosťáčkovství. A dokonce i vynucené čekání na tuhle oscarovou podívanou - neboť nejprve bylo nutno strávit porci legrace z domácí kuchyně v podobě Kufru, pozůstatku obdobného vetešnictví jako Politické harašení na Nově.

Nesmyslná bitva sobotních estrád ČT 1 a Novy už přestává být k smíchu. Naštěstí jí pro nejbližší víkendy odzvoní, třebaže způsobem velmi nečekaným. Obě televize zakoupily trumfová esa, spolehlivé filmové série pro rodinné večery: ČT má Hvězdné války, Nova Indiana Jonese.

Je to kupodivu Nova, která svůj hit nasadila přímo na hlavní sobotní časy, bez obvyklých předskokanů z české bavičské stáje. Kavčí hory se se svou vesmírnou pohádkou stáhly na páteční večery a soboty ponechaly tradičnímu modelu pořadů a la Jsou hvězdy, které nehasnou.

Z hlediska diváka to dopadlo dobře, nemusí složitě volit, přepínat, jedno či druhé oplakávat. Z pohledu šťouralů to může vyhlížet jako tajná dohoda mezi hlavními hráči na televizním trhu, neboť odpadne zbytečné vzájemné požírání dvou filmových legend, oba vlci se nasytí a obě kozy, rozuměj koláče sledovanosti, zůstanou celé.

Ale vnitřní strategii stanic to staví na hlavu: proč se sobotní řehtandy vzdala právě stanice komerční, jejíž je vlajkovou lodí, a nikoli ta veřejná, která si v tomto žánru jen záplatuje šaškovský kabátek z trucu, pro ostudu a pro peoplemetry? Ani tyhle "metry na lidi" ovšem nedokážou změřit všechno.

Na jedné straně stojí cyklus klasických hororů světové kinematografie na ČT 2, výběrová záležitost nikoli pro pamětníky, nýbrž pro labužníky: s křivkou sledovanosti nezacloumá, ale dává vzorový příklad, jak spojit příjemné s užitečným, zábavu s informací, vhodný nákup s chytrou dramaturgií. A na straně druhé se potácejí v ranním bloku Novy podivní vyslanci produkce BBC, postavičky jménem Teletubbieszřejmě trucovitá britská protiváha skvělé americké Sezamové ulice.

Co s nimi, s barevnými válečky, které s sebou škubou, cupitají bezcílně po loukách a občas blikají obrazovkami, jež nosí místo bříška? V jeslích ještě peoplemetry nejsou, pro mateřské školy už je to podívaná příliš dětinská, reklamu si k ní zadají nanejvýš výrobci krupicové kaše a chlubit se, že masíruje děti televizí už od kojenecké lahve, to si netroufne ani Nova.

Ne každý nápad se povede, to však vůbec neznamená, že se ho mají tvůrci vzdát předem, jako to učinili v novém dokumentárním cyklu Kavčích hor Podzemní Čechy. Námět zaslouží jedničku s hvězdičkou, provedení je sotva za tři. Jedinečný nápad prozkoumat záhadný svět v podzemí zůstal totiž u té nejjednodušší cesty, která ho spolehlivě umrtvuje: odborník s baterkou prolézá sklepy a hovoří, kamera "umělecky" putuje po zdech jako po sbírkách v galerii.

A přitom stačilo vymyslet přitažlivější obal: inspirovat se stylizací Anežky České, vyslat za dobrodružstvím partu kluků nebo alespoň animovanou figurku. Možná by Nova ráda zapůjčila vlezlého zajíce Zazu - beztak ho jednou utopí sama ve stoce zapomnění.

,