Maďarský spisovatel Imre Kertesz v roce 2002, kdy získal Nobelovu cenu za...

Maďarský spisovatel Imre Kertesz v roce 2002, kdy získal Nobelovu cenu za literaturu. | foto: Profimedia.cz

Zemřel maďarský nobelista Imre Kertész, svědomí holokaustu

  • 1
Maďarský spisovatel Imre Kertész, který v roce 2002 dostal Nobelovu cenu za literaturu zemřel ve věku 86 let. Tématem jeho knih bylo pronásledování Židů a obecně holokaust, který sám přežil.

O spisovatelově smrti informovala agentura Reuters.

Z Kertészových knih promlouvá zkušenost z koncentračních táborů v Osvětimi a Buchenwaldu, kterými prošel v letech 1944-45 a jako zázrakem přežil. Maďarský spisovatel se narodil v roce 1929 v Budapešti, po válce dokončil střední školu a po maturitě začal pracovat jako novinář. V roce 1950 musel z práce z politických důvodů odejít a po absolvování vojenské služby zůstal na volné noze.

Živil se psaním nenáročných zábavných divadelních her a muzikálů, později začal překládat z němčiny především Freuda, Nietzscheho, Hofmannsthala, Canettiho nebo Wittgensteina. Po celou dobu ale psal své romány, novely a eseje.

Jeho první román Člověk bez osudu (Sorstalanság) vyšel po několikaletých peripetiích teprve v roce 1975. Mezi jeho další nejznámější knihy patří Fiasko (A kudarc, 1988) nebo Kaddiš za nenarozené dítě (Kaddis a meg nem született gyermekért, 1990), který v roce 1998 vydalo i pražské nakladatelství Hynek. Knížka je v podstatě nepřetržitým proudem úvah a vzpomínek na dětství a koncentrační tábory, kterými Kertész prošel. Divadelní inscenaci inspirovanou knihou uvedlo loni v létě Divadlo Archa (více zde).

Kertész získal několik literárních cen a poct, v roce 1992 byl odměněn Cenou George Sorose za dosavadní životní dílo. Nobelovu cenu za literaturu dostal o deset let později. Patří mezi nejznámější maďarské spisovatele.