Hvězdy Blues Alive jsou z USA

Bez amerických muzikantů si program festivalu Blues Alive, který vypukne ve čtvrtek v Šumperku, snad ani nelze představit. Letos program nabízí čtveřici hvězd z kolébky blues. Nejzářivější z nich je bluesový "intelektuál" z Denveru Corey Harris, který s sebou přiveze 5x5 Trio.

"Konečně se nám ho po třech letech usilování podařilo na festival dostat," pochvaluje si Vladimír Rybička, ředitel Domu kultury, kde se festival koná.

Pětatřicetiletý Harris začínal jako samouk, inspirován deskami Lightnin' Hopkinse. Debut Between Midnight And Day vydal v roce 1995 a s akustickým bluesovým revivalem uspěl.

Zlomem v jeho kariéře bylo o čtyři roky později album Greens From The Garden, na němž blues obohatil o prvky karibské a africké hudby. Tomtuto hudebnímu spojení se věnuje dodnes.

Druhým nejzářivějším klenotem letošního Blues Alive bude bostonská "královna" blues Toni Lynn Washington. Po dvacetileté pauze se ke zpěvu vrátila na počátku 90. let.

"Od té doby se drží na špičce americké bluesové scény," podotýká dramaturg Blues Alive a hudební publicista Ondřej Bezr. Černošská zpěvačka pochází ze Severní Karolíny, kde zpívala v gospelových kostelních sborech.

V šedesátých letech zahájila pěveckou kariéru po boku rhythm'n'bluesovych klasiků Sam & Dave a absolvovala mnoho turné po USA i Asii. S písní Dear Diary se dokonce dostala do americké Top 50.

V posledních letech se stalo tradicí Blues Alive vyslat někoho z amerických hostů na satelitní turné po Česku a přilákat tak další návštěvníky. Letos padl výběr na duo Harmonica Shah & Howard Glazer.

Spojení černošského harmonikáře a bělošského kytaristy, kteří se hlásí k chicagským vzorům, platí za jedno z nejvýbušnějších.

Poslední ze čtveřice amerických hvězd se letos představí jen v polském Chorzowě, kde se letos poprvé koná jeden z hlavních koncertů Blues Alive. Třiatřicetiletý Lil' Dave Thompson se svou kapelou je považován za slibnou bluesovou naději, i díky divokému stylu hry na kytaru.

Corey Harris