Michael Cunningham

Michael Cunningham | foto: archiv

Hvězdní spisovatelé míří do Česka

Návštěva německého básníka Enzensbergera předznamená letošní Festival spisovatelů Praha, jehož se zúčastní i Cunningham, Soyinka či Semprún.

Hans Magnus Enzensberger příští týden v Česku představí svou novou sbírku poezie Jed, která příští týden vyjde v překladu Tomáše Kafky.

Autor Hodin váhal
Velká jména nabídne ovšem i červnová přehlídka, která se již několik let odehrává v pražském Divadle Minor. Hvězdami se nepochybně stanou nigerijský nositel Nobelovy ceny za literaturu, dramatik Wole Soyinka, který letošní ročník slavnostně otevře, a Američan Michael Cunningham, který za svůj román Hodiny získal Pulitzerovu cenu.

Hodiny se staly předlohou stejnojmenného oscarového filmu s Nicole Kidmanovou v roli Virginie Woolfové. Zatímco Soyinka na pražské pozvání okamžitě kývl, Cunninghama sem organizátoři festivalu lákali celé tři roky.

Také v Cunninghamově případě se šťastně daří sladit pobyt s českým vydáním jeho díla: nakladatelství Odeon připravuje jeho důmyslnou poctu Waltu Whitmanovi, prózu Vzorové dny. Ve třech příbězích o smrti a lásce autor konfrontuje New York průmyslové revoluce, dvacátého století a konečně daleké a temné budoucnosti.

Neméně pozoruhodným hostem festivalu bude španělský prozaik a scenárista Jorge Semprún, který prožil mnoho let v exilu ve Francii a v letech 1988 až 1991 byl španělským ministrem kultury. Při večeru filmových inspirací se na jevišti potká nejen s Cunninghamem, ale i s Řekem Vassilisem Vassilikosem, jehož slavný politický román z roku 1967 "Z" upravil pro stejnojmenný snímek Costy-Gavrase.

Přežil díky Marilyn Monroe
Duchovní náboj letošního ročníku implikuje citát loni zesnulého amerického dramatika Arthura Millera: "Není život bez ideálů." Ideály svobody projevu a boje za práva nespravedlivě stíhaných osudově protínají životy Arthura Millera a Woleho Soyinky.

Roku 1966, jakožto prezident mezinárodního PEN klubu, protestoval Miller proti Soyinkovu uvěznění. Jak vyprávěl později, jeden z nigerijských vládců, na nějž se Miller obrátil, se otázal, zda jde o manžela Marilyn Monroe. Když dostal kladnou odpověď, nařídil Soyinku propustit – údajně dva dny předtím, než měl být pozdější nositel Nobelovy ceny zastřelen.