Typický výjev z letošního ročníku Mighty Sounds. Fanoušci si ale festival užili stejně jako všudypřítomné bahno.

Typický výjev z letošního ročníku Mighty Sounds. Fanoušci si ale festival užili stejně jako všudypřítomné bahno. | foto: Karel Hrdina, MF DNES

Hudba na festivalu Mighty Sounds zněla dobře i za deště

  • 8
První pohled na scenerii letošního ročníku největšího evropského festivalu zaměřeného na ska, reggae, punk a spřízněné žánry, který se pod názvem Mighty Sounds pravidelně koná v Olší u Tábora, by byl velkou inspirací pro režiséra zombie filmů.

Trhané pohyby na kost promoklých lidí, kterým táhly nohy k zemi blátem obtěžkané boty, byly překvapivě výmluvné: ani nepřízeň počasí, tenhle festival nepoložila.

A ti z těch odhadem sedmi tisíc lidí, kteří na Mighty Sounds letos ještě za slunného pátečního odpoledne dorazili a vše vydrželi, si jako odměnu vybrali výtečné hudební výkony zahraničních i tuzemských hvězd.
Nejnabitější program nabídl festival Mighty Sounds během sobotního večera.

Mighty Sounds - skapunková slovenská kapela Polemic

Jako malý šok působil především nástup britské punkové legendy Buzzcocks, která zřejmě k dopravě na pódium obklopené nánosy bahna použila teleport. Kytarista Steve Diggle tak většinu špinavých fanoušků pod pódiem provokoval už jen tím, že měl na sobě sněhobílé kalhoty. Větší nářez byla hudba a forma Buzzcocks, která doopravdy připomenula kořeny žánru tak, jak se na konci 70. let zformoval v Británii.

Přestože už nejsou žádní mladíci, co se týče energie, silných melodií a nasazení, neměli Buzzcocks na Mighty Sounds mnoho konkurence ani u kapel o několik generací mladších, jejichž členové ostatně zálibně poslouchali pod pódiem.

Mighty Sounds  - britská skupina Buzzcocks

Když v závěru došlo na největší hit Ever Fallen In Love, cákancům bahna odletujícím od holínek fanoušků do značné výšky se dalo jen těžko vyhnout.

Zklidnění atmosféry přinesl hned následující blok vystupujících, kteří v kontrastu k Buzzcocks ukázali druhou, klidnější tvář festivalu Mighty Sounds. Za doprovodu výtečné britské kapely Intensified totiž došlo na řadu nesmrtelných hitů žánru ska v interpretaci původních jamajských zpěváků.

Svým hlasem a energií překvapil zejména Chris Ellis, jeden z dvaceti potomků největšího hlasu rocksteady hudby, zpěváka Altona Ellise. Přestože zpíval jen hity svého otce (včetně toho největšího I’m Still In Love With You, který před pár lety znovu proslavil svou coververzí Sean Paul), mělo to ohromnou atmosféru.

Tu potom udržely a rozvířily dvě žijící legendy jamajského reggae a ska – zpěváci Dave Barker a Pat Kelly. I když lze pochybovat, zda většina návštěvníků vůbec kdy předtím slyšela jejich jméno, písničkami, které zahráli, si podmanili publikum.

Mighty Sounds - holandsko anglická skupina Mark Foggo´s Skasters

Právě v tom, že se organizátoři nebojí přivézt dnes již mnohými pozapomenuté muzikanty, kteří psali hudební dějiny a dodnes zůstávají inspirací, se odhaluje jedna ze silných stránek koncepce festivalu Mighty Sounds.

A neopakovatelná síla koncertů, které v Olší každý rok proběhnou, taky vysvětluje, proč se publikum letos nerozuteklo, i když mu počasí jako bonus ke vstupence přihodilo neplacené bahenní lázně a nepříjemný déšť.

Mighty Sounds
ska/punkový festival v Olší u Tábora
Hodnocení MF DNES 80 %