Gabriela Míčová, Aňa Geislerová a Klára Melíšková jako tři sestry ve filmu Zahradnictví

Gabriela Míčová, Aňa Geislerová a Klára Melíšková jako tři sestry ve filmu Zahradnictví | foto: Miroslav Kučera

Co se stalo před Pelíšky? Kodetovu postavu přebírá v trilogii Finger

  • 55
Rebelant z Pelíšků, jenž v podání Jiřího Kodeta na oslovení „soudruhu“ reagoval ranou holí a vykřikoval „Proletáři všech zemí, vyližte si...“, se vrátí. Ale v mladším věku, kdy si ho zahraje Martin Finger, v trilogii Zahradnictví, která ději Pelíšků časově předchází. Opět podle scénáře Petra Jarchovského ji točí Jan Hřebejk.

Propojení s úspěšnou retrokomedií z roku 1999 zařídí právě Kodetův hrdina coby manžel jedné ze tří sester, které stojí ve středu dění válečných a poválečných let. V trojici filmů je představují Aňa Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová, tedy herečky, se kterými Hřebejk již pracoval.

Zatímco Pelíšky situované do druhé poloviny 60. let v pražské čtvrti Hanspaulka vycházely z knihy Petra Šabacha, k níž Jarchovský přidal vlastní motivy, Zahradnictví čerpá ze života rodiny Jarchovského.

„Vždycky jsem rád naslouchal vzpomínkám svých rodičů na dětství prožité za okupace a na mládí v poválečných časech. Částečně jsem je využil ve scénáři k Pelíškům, kde Kodetova postava zobrazuje mého dědečka. V Zahradnictví jsem se rozhodl k nosné figuře vrátit a vyprávět její příběh z doby, která té z Pelíšků předcházela,“ vysvětlil scenárista.

Navíc chce v trilogii splatit dluh své matce, jejíž předobraz se do Pelíšků nepromítl a jejíž střet s otcem byl podle Jarchovského „typickým zápasem mezi mužským a ženským principem ve válkou poznamenané Evropě druhé poloviny 20. století“. Právě ona se stane ústřední postavou vyprávění, které zahrne dvacet let života jedné rodiny. Tvůrci tedy v Zahradnictví slibují „rodinný portrét na pozadí dramatických historických změn“.

Hřebejk zahájil natáčení necelé dva roky poté, co součást chystané trilogie nazvaná Dezertér dostala na karlovarském festivalu od Filmové nadace jednu z cen za scénář s příspěvkem tři sta tisíc korun. Porota tehdy projekt označila „za rodinnou kroniku epických rozměrů kombinující drama s prvky hořké komedie“.

Dobový triptych podpořený Státním fondem kinematografie vzniká v česko-slovensko-polské koprodukci s celkovým rozpočtem kolem 120 milionů, v dalších rolích se objeví Ondřej Sokol, Jiří Macháček, Sabina Remundová, Lenka Krobotová, David Novotný, Karel Dobrý, Miroslav Táborský či Anna Fialová. Natáčet se bude do prosince, premiéry všech tří filmů se mají odehrát během roku 2017.