Protagonisté románu Hrdinové ve člunu

Protagonisté románu Hrdinové ve člunu | foto: MOBA/Robin Brown

Vyhráli Hitlerovu olympiádu. Hrdinové ve člunu teď ožívají na papíře

  • 3
Svátek všech sportovců a jejich fanoušků v brazilské metropoli Rio de Janeiro právě začíná. Titulky novin i televizní obrazovky na dva týdny zaplaví olympijská loga, tváře vrcholových sportovců a jejich rekordy. Není tedy lepší příležitosti než nyní připomenout si i rekordy a hlavně překvapení ročníků minulých.

K nejvýraznějším, který se už navždy zapsal do olympijské historie, patří ten z roku 1936. Nad Evropou se stahovala mračna, Hitler sílil a olympiáda v Berlíně toho byla jedním z mnoha důkazů. I v takto nehostinných podmínkách se však v německé metropoli stal malý zázrak.

S nadsázkou řečeno, takové Kokosy na sněhu předválečné doby. Do Berlína totiž tehdy dorazil tým americké osmiveslice složený z dřevorubců, dělníků a farmářů a navzdory všem a všemu zvítězil nad německou posádkou. Jejich příběh nyní v knize Hrdinové ve člunu důkladně zmapoval americký spisovatel Daniel James Brown.

Americký sen jako vyšitý

Román Hrdinové ve člunu

Na téměř pěti stech stránkách Brown čtenáři představuje příběh složený ze vzpomínek pamětníků a deníků jednotlivých sportovců. V jeho centru stojí hrdina Joseph Rantz, jehož život byl poznamenán smrtí matky, útěkem otce a pobytem v náhradní rodině, která ho nakonec také opustila. Štěstí na něj čekalo až jinde – u veslice.

Od chvíle, kdy si ho všiml trenér na Washingtonské univerzitě v Seattlu, se mu život obrátil naruby. Rantzovu týmu nikdo nevěřil. Proti těm elitním přece nemohou mít šanci, říkalo se tehdy. Pak však se svými muži postupně porazil nejlepší posádky z Velké Británie i východního pobřeží a svět mohl na jejich osudu oči nechat.

Ani startovní podmínky v Berlíně, jak Brown vypráví, totiž neměli američtí veslaři jednoduché. Byla jim přiřazena nejhorší možná dráha a dva z nich ještě před závodem náhle onemocněli. Optikou historie už však tým veslařů nikdy nepřekoná výkon černošského běžce Jesse Owense, který si z Berlína přivezl čtyři medaile a Adolfa Hitlera tak donutil opustit olympijský stadion.

Spisovatel Daniel James Brown

Pro autora knihy Daniela Jamese Browna Hrdinové ve člunu nejsou prvním dílem, pro které musel projít množstvím materiálů a dlouhou rešerší. I jeho předchozí příběhy, které stojí na skutečných událostech, si vyžádaly stovky hodin práce.

Jeho předposlední kniha The Indifferent Stars Above vypráví příběh mladé Sarah, která se za zlaté horečky vydala s dalšími osadníky do Kalifornie. V zimě však uvázli ve Skalnatých horách a jí se jako téměř jediné povedlo přežít.

Hrdinové ve člunu si ve světě vysloužili už 27 vydání a Americká asociace knihkupců román označila za knihu roku. Stejně jako u dalších velkých příběhů, i tento se chystá na filmová plátna.

O jeho vzniku se však příliš nemluví. Na post režiséra byl zvažován Kenneth Branagh, nakonec se jím stane Peter Berg. Ten se prozatím věnoval pouze televizní režii a působil jako producent. Více o filmu společnost The Weinstein Company, která má na něj koupená práva, prozradit nechce. V českých knihkupectvích bude kniha k dostání od 16. srpna.