Plánička, Bican, Masopust i Nedvěd. Fotbalové legendy ožijí jako Hrdinové

  • 1
Fotbalový expert Jaromír Bosák sedí na zahradě v houpačce a drbe kočku. V letní pohodě rozpráví o svých oblíbených fotbalových hrdinech. „To je strašně těžká otázka, kdo je hrdina českého fotbalu...“ začíná svoji úvahu v ­krátkém videu, které představuje přípravy literárního projektu Hrdinové.

Upozorňuje tak na projekt z­pera držitele Magnesie Litery Ondřeje Fuczika, který si vzal za cíl vyprávět o největších osobnostech naší kopané. Ale více než na často opěvované fotbalové dovednosti chce poukázat na jejich morální a­etické vlastnosti.

„Můžeme vzpomenout na Františka Pláničku, který byl schopen dochytat zápas mistrovství světa se zlomenou rukou. A když to vezmu ze širšího pohledu, Josef Bican měl v době protektorátu možnost být veleben tehdy vládnoucí německou mocí, ale nikdy jim nekývl. A­ stejně tak to udělal i s bolševikem, kdyby se byl přihlásil do partaje, nemusel hrát na konci kariéry ve Vítkovicích. A už vůbec by nemusel házet lopatou,“ dává Bosák za příklad naše dva nejznámější fotbalisty první poloviny dvacátého století.

„Nejedná se o klasickou encyklopedickou knihu plnou statistik, čísel a ­letopočtů. Samo sebou nechybí vyprávění těch zásadních fotbalových momentů, které milujeme a ­ o­kterých si dodnes vyprávíme. Zároveň ale chceme ukázat souvislosti s vývojem české společnosti a­ upozornit i na další, možná zapomenuté kvality našich fotbalistů,“ přibližuje Fuczik a za příklad dává taktéž Josefa Bicana, který se sice narodil ve Vídni, ale vydupal si československé občanství.

„Máme v­knize také postavu Jana Bergera, který se nemusí zdát zcela pozitivní,“ pokračuje Fuczik v narážce na Bergerovy problémy s alkoholem. „Tedy člověka, který bojuje se svými démony a­ porazí je. Na krátkou dobu byl dokonce zavřený. Ze všeho se však dokázal dostat a rok po návratu se stal fotbalistou roku,“ upozorňuje autor na další životní osud.

Co je Panenka kick

Fuczika na nápad přivedl rozhovor s vydavatelem Robertem Peňažkou, který mu vyprávěl, že jeho syn zná výraz „Panenka kick“ pouze z­YouTube a netuší, že se za ním skrývá slavný kop Antonína Panenky ve finálovém rozstřelu na mistrovství Evropy v Bělehradě. „Tomu jsme se oba nejprve zasmáli, ale pak nás to zarazilo. Přišlo nám škoda, že vyrůstající generace nezná nejslavnější okamžiky naší kopané. Tak jsme si řekli, že by mohla vzniknout kniha, která by trochu neobvyklým způsobem naznačila vývoj českého a československého fotbalu od konce devatenáctého století až dosud,“ dodává.

Vedle již zmíněné trojice najdou čtenáři na dvě stě padesáti stránkách dále osudy právě Antonína Panenky, trenéra Johna Maddena, Karla Peška zvaného Káďa, Josefa Masopusta, Andreje Kvašňáka, Ivo Viktora, Pavla Nedvěda a Petra Čecha. Jedenáct příběhů fotbalových legend zpracovali autoři formou komiksu, do knihy dále přidali povídání o dalších třiceti našich výrazných fotbalistech. O ilustrace se postaral nejen komiksový umělec Vojta Šeda. Kniha Hrdinové vyjde v nakladatelství Yinachi na podzim.