Velká kniha pověstí (obálka knihy)

Velká kniha pověstí (obálka knihy) - Velká kniha pověstí (obálka knihy) | foto: Nakladatelství XYZ

Hradní pověsti mohou inspirovat k výletům

  • 1
Velká kniha pověstí z českých, moravských a slezských hradů a zámků je ideální četbou pro letní výletníky po domácích historických památkách.

Více než šestisetstránkový špalek sestává de facto ze dvou samostatných knih. Tou první je reedice práce Pověsti z českých hradů a zámků Josefa Pavla, poprvé vydané roku 1935. Na ni navazují Pověsti z moravských a slezských hradů a zámků, které čerstvě připsala Naďa Moyzesová.

Josef Pavel (1889-1948) byl v civilu učitelem, sbíral ale lidové pověsti, psal knihy pro mládež a působil také jako skautský vedoucí. Za svůj život napsal čtrnáct knih, po roce 1948 však bylo z politických důvodů jeho jméno z české literatury vymazáno.

Pavlova kniha pověstí, vztahujících se k bezmála stovce českých hradů (od těch nejvýznamnějších typu Karlštejna, Bezdězu, Křivoklátu, Rabí či Vyšehradu až po tvrze lokálního významu), je svým způsobem - s trochou nadsázky - poněkud "lidovějším" pandánem k slavnému mnohasvazkovému a dodnes nepřekonanému dílu Augusta Sedláčka.

Každou kapitolu, vztahující se ke konkrétnímu hradu, uvozuje romantizující kresba stavby a stručné "slovníkové heslo", které popisuje dějiny hradu a hlavní události, které se na něm odehrály. Pozitivem je jeho aktualizace do dnešních dní, včetně zpráv o restitucích do rukou původních majitelů a informací o jejich současné přístupnosti.

Samotných příběhů, vztahujících se k hradům, jsou dva druhy. Skutečné pověsti, hemžící se nadpřirozenými či smyšlenými postavami a tradující se ústně z generace na generaci, a beletrizované příběhy, které se pravděpodobně v dotyčné lokalitě v nějaké formě odehrály (za příklad může sloužit vyprávění M. J. Hus loučí se s vlastí v kapitole o hradu Krakovci).

Pavlova pokračovatelka Naďa Moyzesová na Pavlovo dílo plynule navázala, držela se jeho formy (jen perokresby a rytiny nahradily v mnoha případech fotografie) a pokusila se i - vcelku úspěšně - okopírovat "starý" sloh vyprávění.

Vzhledem k rozměru a váze knihy nelze předpokládat, že se stane součástí prázdninového zavazadla "poutníka máchovskou stopou". Rozhodně ale stojí za to se do ní začíst a třeba právě podle ní si naplánovat některou z cest druhé půlky léta.

Josef Pavel, Naďa Moyzesová: Velká kniha pověstí z českých, moravských a slezských hradů a zámků
Nakladatelství XYZ, 624 stran