Inscenace Ženy a panenky je v programu DIvadla evropských regionů ve středu 24. června.

Inscenace Ženy a panenky je v programu DIvadla evropských regionů ve středu 24. června. | foto: Theatre European Regions

Hradec Králové se chystá na deset dnů nabitých divadlem

  • 0
Závěr české divadelní sezony již tradičně patří festivalu, během něhož se odehraje více než 200 představení. Divadlo evropských regionů začíná v neděli v Hradci Králové.

Nejdříve ta špatná zpráva. Také mezinárodní festival Divadlo evropských regionů, jehož již patnáctý ročník se koná ve dnech 21. až 30. června, si letos kvůli krizi musel ledacos odepřít. Akce hospodaří s rozpočtem skoro o dva miliony nižším, což se odrazí zejména na účasti zahraničních hostů.

"Nebyl to jen problém náš, krize jde napříč Evropou, mnohá divadla ve svých domovských zemích nedostala granty na to, aby mohla přijet," říká ředitel spolupořádajícího Klicperova divadla Ladislav Zeman.

Noční fronta na vstupenky

Teď však zpráva dobrá. Délku programu finanční redukce nezasáhla a festival obsáhne tradičních deset dní. A hlavně mu zůstane jeho letně rozevlátá, až batůžkářská atmosféra, která zcela naplní hradecké staré město: diváků totiž bude dost.

Z inscenace Ženy a panenkyZ inscenace Mobil

V předprodeji se fronta stála opět celou noc a řada inscenací již je vyprodána. Některé kusy si do festivalového programu prosadilo samo publikum. "Znovu jsme pozvali inscenaci Lásky jedné plavovlásky brněnského Divadla Husa na provázku. Loni se do sálu vešlo dvě stě diváků a dalších pár stovek stálo venku," popisuje Ladislav Zeman.

Hrát se navíc bude nejen v divadlech, ale také ve třech šapitó v parku, v královéhradecké Orlovně a v zákoutích starého města. Na letní scéně u divadla budou večerní koncerty, po městě a v parku vyrostou pivní stany, čajovny a občerstvení, jaké jsou většinou k vidění spíše na festivalech hudebních či filmových.

Zahájí Poláci

Místní diváci se vždy těší na divadla z Prahy a také na "open air" – divadlo pod širým nebem, které rozehraje dvorany historických paláců a ulice starého města. Hradec Králové se zkrátka znovu stane dějištěm desetidenního "pohyblivého svátku", který kromě tepoucí atmosféry láká i na rozmanitost. Amatérská a studentská divadla se zde setkávají s profesionálními, činoherci s loutkáři, vážné inscenace s hříčkami pro děti. Páteří festivalu je totiž kromě programu na scénách Klicperova divadla také paralelní loutkověalternativní nabídka dalšího pořadatele, Divadla Drak.

Z představení Panna Orleánská

Hradecký divadelní var zahájí polská scéna Těšínského divadla výpravnou dramatizací románu Paula Barze o osudu známého operního skladatele Viva Verdi v režii Michaela Taranta. Podle dramaturgyně Klicperova divadla Jany Sloukové si festival, který je zaměřen na evropské divadelní oblasti, lepší start ani vymyslet nemůže: těšínské divadlo na hranici, které hraje česky i polsky, unikátním způsobem propojuje dvě různé kultury.

Zahraniční divadla však přijedou i z větší dálky – z Petrohradu dorazí scéna Prijut komedianta, z polského Lublinu Teatr Provizorium, Kabaret před svítáním přiveze Compagnie José Manuel Cano López La Riche z Francie, která uvede i projekt Smrt básníka, jehož hrdinou je španělský umělec Federico Garcia Lorca.

Z inscenace MobilZ inscenace Mobil

Královéhradecký festival je však také rozsáhlou výkladní skříní divadla českého. Svůj den zde letos bude mít pražské Divadlo Na zábradlí, Jihočeské divadlo představí taktéž v jednom dni projekt Smršť – tři inscenace současných evropských her.

Kolekcí vlastních titulů se každoročně prezentuje také hostitelské Klicperovo divadlo. To upozorňuje zejména na čerstvý muzikál nového uměleckého šéfa Davida Drábka Ještěři. "Podle Ještěrů získáte představu, kam se bude Klicperovo divadlo v následující sezoně ubírat, a podle toho lze propadnout zoufalství, nebo radosti," žertuje David Drábek, jenž v příští sezoně chystá hned dva další vlastní kousky: Náměstí bratří Mašínů a kabaret Noc oživlých mrtvol.