Ivan Ženatý se svými vzácnými houslemi Giuseppe Guarneriho "del Gesu" z roku...

Ivan Ženatý se svými vzácnými houslemi Giuseppe Guarneriho "del Gesu" z roku 1740. | foto: Jiří Benák

Houslista Ženatý skončil turné v Carnegie Hall. Hrál jen české autory

  • 0
Český houslový virtuos Ivan Ženatý v noci na úterý poprvé vystoupil ve slavné newyorské koncertní síni Carnegie Hall. Završil tam své krátké turné s irským klavíristou Jamesem Vaughanem, které začalo v polovině listopadu v Praze.

Program koncertu tvořily výhradně skladby českých autorů Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany. Ženatý se na vystoupení v New Yorku velmi těšil. Podle něj jde o vyvrcholení celého turné.

"Myslím si, že Carnegie Hall je výjimečná už sama o sobě. V podstatě je považována za nejslavnější pódium na světě. Budeme hrát samozřejmě naplno jako všude jinde, ale tady to má punc něčeho ještě zvlášť výjimečného," řekl jeden z nejvýznamnějších českých houslistů před koncertem.

Virtuos v současnosti ve Spojených státech působí jako profesor na prestižním Clevelandském hudebním institutu. "Dostal jsem typickou rychlou americkou nabídku na spolupráci. Dlouho jsem se nerozmýšlel, protože clevelandský institut patří mezi nejlepší v Americe, tudíž na světě. Věřím, že tu zůstanu déle," řekl Ženatý.

Letos jej v Clevelandu čeká se studenty ještě jeden týden učení. Pak se houslista přesune do Bruselu, kde bude mít koncert. Další vystoupení pak ještě před koncem roku plánuje v Praze. První měsíc roku 2013 ho pak zastihne například v Paříži nebo v Berlíně.

Ženatý, který se narodil v roce 1962, se po celou dobu své umělecké činnosti soustředí na souborná díla velkých autorů, jako jsou Bach, Mendelssohn, Schumann, Dvořák nebo Grieg.

Pozornost vzbudil nahrávkami dvořákovského kompletu a obou houslových koncertů Josefa Bohuslava Foerstera s londýnským Symfonickým orchestrem BBC a jeho někdejším šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Díky newyorské nadaci Harmony hraje na vzácné housle Giuseppe Guarneriho "del Gesu" z roku 1740.

,