Krvavý Valentýn 3D je krvavý. Kečupově.

Krvavý Valentýn 3D je krvavý. Kečupově. | foto: Bioscop

Horor Krvavý Valentýn nezachrání ani 3D rozkrok doslova na dosah

  • 10
Boom 3D technologie už zasáhl kdejaký filmový žánr; na světě jsou trojrozměrné komedie, animované filmy, ba dokonce i porno. Jen hororům se prostorovost až na výjimky vyhýbala: jako by se režiséři báli, aby se diváci (příliš) nebáli. Krvavý Valentýn 3D však situaci mění.

Zatímco původní film Krvavý Valentýn z roku 1981 nazval Quentin Tarantino "nejlepším hororovým filmem všech dob", moderní verze nemá na superlativa žádný nárok. Tedy rozhodně ne, pokud má být hodnocena v rámci svého žánru.

Ano, nový Krvavý Valentýn je trojrozměrný. Je tak trojrozměrný, že v něm hrají jenom samé vyvinuté herečky - to aby se dojem  trojrozměrnosti ještě umocnil.

Co je 3D

Existuje řada metod k vytvoření filmu s 3D efektem, např. polarizace (rozdělení obrazu pro levé a pravé oko díky různé polarizaci světla) či anaglyph (barevné odlišení). Polarizace využívají hlavně kina IMAX, anaglyph nachází širší uplatnění (videa na YouTube). Pro prohlížení 3D obrazu je třeba speciálních brýlí.

Když na diváka z plátna vystřelí kulka, funguje i kombinace leknutí a ohromení, a když na něj bafne schovaný vrah, efekt je o něco infarktovější, než kdyby bafal tradiční vrah placatý. Jenže to je taky asi tak všechno.

Nic proti pokroku, je příjemné vidět, že se ho filmaři jen tak nezaleknou, ale všeho moc škodí. A v případě Krvavého Valentýna bije touha ukázat vlastní pokrokovost do očí až příliš nápadně. Jinými slovy: z každého záběru nečiší snaha strašit, děsit nebo aspoň vylekat (jak by se od hororu dalo čekat). Tvůrci chtějí oslnit. Technicky, nikoli filmově.

Výsledkem je něco, co by u hororu nemělo nastat (tedy pokud nejde o parodii): totiž že se divák směje, místo aby se bál.

Když před vražedným krumpáčem utíká nahá blondýna, dělá pro svou "záchranu" tak absurdní a nelogické věci, že i ten nejletargičtější divák musí začít dumat proč. A přijde na to brzy: konkrétně v momentě, kdy mu kamera potřetí za sebou nabídne pohled na hrdinčin obnažený klín v dokonalém 3D provedení.

V remaku Krvavého Valentýna  jde zkrátka o jediné: vymlátit z efektní technologie co nejvíc. Každý si musí přijít na své. Hororový fanda bohužel nejméně.

Kečup, Andula a Jason s kyslíkem

Problémem Krvavého Valentýna nicméně je, že kromě 3D zážitku nemá co nabídnout, ani kdyby nakrásně chtěl. Zápletka s horníkem, který vraždí v důlních šachtách na svatého Valentýna, nezaujme, respektive obtěžuje.

Funící vrahoun s (kyslíkovou) maskou působí spíš jako anekdota na Jasona než někdo, koho bychom se měli bát.

dokonalý 3d zážitek: jen odněkud

Krvavý Valentýn 3D byl natáčen za použití nového formátu HD 4K, který je schopen zachytit cca 4 000 pixelů v 30 snímcích za sekundu. Použity byly dva druhy digitálních kamer: Red One a Silicon Imaging SI-2K Digital Cinema Camera. Oba jsou menší a lehčí než klasické 2D a 3D kamery. Pro sledování filmu dostane divák speciální brýle podobné "imaxovým", dokonalý výhled ovšem bude mít v běžných kinosálech jen z prostředních míst centrálního spodního sektoru

Herci potvrzují kredit seriálových hvězdiček, co věty typu "Proč to děláte?" deklamují s naléhavostí hvězd němé kinematografie (Jensen Ackles ze Smallville, Kerr Smith z Dawsonova světa).

A ke všemu tvůrcům podtrhává nohy i samotná špičková technologie: vykuchané tělo v trojrozměrné variantě totiž až příliš připomíná pryžovou Andulu, na níž jsme se učili umělému dýchání (téhle jen občas chybí hlava nebo úd). Stejně tak i výpravy do útrob obětí jsou umělé a "smrdí" kečupem.

Z filmu Krvavý Valentýn 3DZ filmu Krvavý Valentýn 3D

"Když jsem poprvé uviděl 3D, tak mě to úplně dostalo. Ta technika vás doslova přiková k sedačkám. Takže jsme vzali úžasný příběh a využili momenty, které technika 3D dokázala udělat ještě děsivějšími než v originále," nechal se po natáčení slyšet producent nového Krvavého Valentýna Jack Murray.

Člověka při jeho slovech maně napadá, jestli ho k těm sedačkám režisér onoho "úžasného příběhu" nepřikoval násilím. Pak by se pan Murray děsit mohl.

KRVAVÝ VALENTÝN 3D
Režie: Patrick Lussier
Hrají: Jensen Ackles, Jaime King, Kerr Smith, Edi Gathegi, 101 minut
HODNOCENÍ iDNES.cz: 20 %

Trojrozměrný děs

Prvním 3D hororem byl v roce 1953 House od Wax. Většina úspěšných 3D filmů, pokud nešlo přímo o horory, si s tímto žánrem alespoň pohrávala jako Bwana Devil (1952), Návštěva z vesmíru(1953) či Hitchcockova Vražda na objednávku (1954). Z technických i finančních důvodů byla technologie 3D Hollywoodem trochu přehlížena, a diváci tak byli 3D formátem zasaženi až v roce 1961 filmem Maska. Filmem, který kombinoval horor s lehčím pornem, byl  v roce 1973 Warholův Frankenstein. Třetí díl Pátku třináctého (1982)  už byl natočen technikou, která 3D technologii využívala moderním způsobem. Filmová studia pak natočila Čelisti 3D a Amityville 3D, vzhledem k vysokým nákladům na výrobu těchto filmů ale 3D technologie na dlouhou dobu zůstala výsadou kin IMAX. V současnosti. kdy se technika na výrobu 3D filmů zlevnila a zdokonalila, se dá očekávat boom 3D technologie.