Horké 'psí dny' rozpalují duši i tělo

Až budete zanedlouho drkotat zuby při podzimním sychravém počasí, možná byste mohli zajít na rakouský film Psí dny. Je totiž plný slunce a léta - odehrává se během "psích dnů", které v němčině znamenají období horkých dnů mezi červencem a sprnem. Příběh dokumentaristicky laděného filmového debutu režiséra Ulricha Seidla se odehrává během jednoho víkendu na anonymní periferii Vídně a vypráví šest příběhů - šest sond do osamělých duší.

Zatímco hodiny dne se líně vlečou v melancholickém tónu a dají se trávit pouze ve spodkách a bikinkách, noci se plní alkoholem a sexem.

Film se odehrává jakoby v zemi nikoho - mezi dálnicí, hypermarkety a skladišti sledujeme monotónnost víkendových prací a činností, které lidé vykonávají bez jakékoli známky radosti či potěšení. Horké počasí nutí lidi svlékat co nejvíce oblečení a my sledujeme, že postupně odhalují nejen své tělo, ale i duše.

Teplota stoupá, atmosféra víkendového podvečera houstne a agrese se stupňuje. Večer je plný her, sexu a násilí. Jsme konfrontováni s osudy několika lidí - a s jejich zoufalou touhou po lásce, kterou nemohou nalézt.

Režisér Ulrich Seidl k natáčení filmu dodává: "Psí dny jsou takzvaným ‚skutečným filmem‘– se skutečným scénářem, příběhem a opravdovými herci. Ale zároveň je mnoho věcí, které jsou odlišné. Existoval sice scénář, ale bez psaných dialogů. Ve filmu hrají herci, ale také spousta neherců, a navíc jsme se striktně drželi dokumentaristického přístupu k filmování."

Recenzi filmu čtěte ZDE.

Autentičnost snímku zřejmě přesvědčila i filmové odborníky na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kteří snímku před rokem udělili Velkou cenu poroty. V Bratislavě získaly Psí dny na tamějším filmovém festivalu Hlavní cenu za nejlepší režii.

Režisér Ulrich Seidl (1952) se k filmu dostal poměrně pozdě a to v době, kdy spolupracoval na scénáři ke snímku Michaela Glawoggera Krieg in Wien. Později začal točit dokumentární filmy a jejich neobvyklým zpracováním a zaměřením na niterný vhled do lidské duše si zajistil mezinárodní úspěch. Na loňském MFF v Torontu byla jeho dokumentům věnována retrospektiva.

Werner Herzog Seidla považuje za jednoho z deseti nejlepších filmařů a o jeho filmu Tierische Liebe (Zvířecí láska) řekl: "Nikdy v historii kinematografie jsem se tak přímo nedíval na to, co bych nazval skutečným peklem." Právě takové kontroverzní snímky, jako je Zvířecí láska nebo Modelky, Seidla proslavily.

Film Psí dny, na kterém pracoval několik let, je jeho celovečerním filmovým debutem. Vidět jste ho mohli již na letošním festivalu v Karlových Varech, kde se jeho uvedení v sekci Horizonty - oceněné filmy setkalo s velkým diváckým ohlasem.

Psí dny
Rakousko, 2001

Režie Ulrich Seidl

Scénář

Ulrich Seidl
Veronika Franz
Produkce Helmut Grasser
Kamera Wolfgang Thaler
Hudba Markus Davy
Hrají Alfred Mrva
Maria Hofstätter
Georg Friedrich
Christine Jirku
Viktor Hennemann
Gerti Lehner
Erik Finsches
Claudia Martini
Victor Rathbone
Žánr Drama
Původní název Hundstage
Délka 120 minut

Psí dny - premiéry

Kina 10. října 2002

Fotografie z filmu Psí dny.

Fotografie z filmu Psí dny.

Fotografie z filmu Psí dny.

Fotografie z filmu Psí dny.

Fotografie z filmu Psí dny.

Fotografie z filmu Psí dny.

Fotografie z filmu Psí dny.

Fotografie z filmu Psí dny.

Fotografie z filmu Psí dny.

Fotografie z filmu Psí dny.