Z komiksu Holmes

Z komiksu Holmes

Sherlock Holmes jako hrdina komiksu přelstil smrt

  • 1
Francouzský komiks Holmes (1854/1891?) rekonstruuje okolnosti úmrtí slavného detektiva. Otazník v názvu je namístě. Protože Sherlock přelstí i smrt.

Holmes

V padesátých letech minulého století provedla britská stanice BBC zvláštní experiment. Zorganizovala výzkum veřejného mínění a vyšlo najevo, že víc než polovina obyvatel Británie je bytostně přesvědčena o tom, že Sherlock Holmes skutečně existoval a sir Arthur Conan Doyle prostě jen zaznamenal jeho případy.

Málokterá smyšlená postava učarovala tolika lidem. Sherlock Holmes byl původně hlavním hrdinou čtyř románů a šestapadesáti povídek, dnes však pojí miliony fanoušků po celém světě jako hlavní postava filmů, seriálů, dokonce i počítačových her. A komiksů.

Jeden takový právě vychází v nakladatelství Meander, napsal ho francouzský scenárista a spisovatel Luc Brunschwig, nakreslil chlapík, který si říká Cecil. Jako základ pro dvoudílnou story slouží pátrání po rodinné historii slavného detektiva, začíná jeho smrtí. Krátce poté, co se Holmes spolu s Moriartym zřítí do reichenbašského vodopádu, vykradou jeho dům na Baker Street a doktor Watson se pokouší zjistit, co za tím vězí.

Příliš živý

Sherlock žije, o to jde především. Ostatně Brunschwig není první, kdo po něčem takovém touží. Holmese už jednou oživil sám jeho autor Arthur Conan Doyle. Přestože byl z jeho psaní vyčerpaný a v roce 1893 svého hrdinu nechal zemřít, pod tlakem fanoušků ho o deset let později zase nechal vstát z hrobu s tím, že Holmes přece přelstí i smrt.

"Holmes nebyl nikdy tak živý jako po své smrti," tvrdí Luc Brunschwig. A připomíná, že hned po zveřejnění posledního případu se vyrojily znepokojivé otázky. Předně – proč Watson vypráví příběh o Holmesově skonu až v roce 1893, když jeho děj je z roku 1891? Proč čekal dva roky, než o přítelově posledním zápase referoval?

Je to samozřejmě otázka, která maže hranici mezi literárními hrdiny a skutečnými postavami, o to sugestivněji však zní. Navíc vše, co Watson o detektivově smrti říká, zná z dopisu, jejž mu jeho přítel zanechal na místě oné tragédie. Na vlastní oči neviděl padat ani Holmese, ani jeho soupeře.

Když se šňupe kokain

Ať už Holmes zemřel jakkoli věrohodně, nakonec zase ožil. Nejvíc prý za vzkříšení slavného detektiva orodovala Doylova matka. Právě díky ní napsal autor nejprve Psa baskervillského, který vyšel ve Strand Magazínu v srpnu roku 1901, příběh se však odehrává v době před Holmesovou smrtí, a tváří se tak jen jako nově nalezený případ, nikoli jako vysvětlení detektivova úmrtí.

Mimochodem Brunschwig povolává Doyla i do svého komiksu, vystupuje tu jako Watsonův literární agent a přichází spolu s ním do redakce Strandu, kde se dozvídá, že rodina zesnulého Moriartyho odmítá Watsonovu verzi Moriartyho a Holmesovy smrti a hrozí listu žalobou.

"Strand je příliš mladý časopis, naše postavení zatím není tak pevné, abychom si finanční riziko mohli dovolit," říká šéfredaktor magazínu. Skutečný Strand byl založen v roce 1891 a svého vrcholu dosáhl díky Psovi baskervillskému, kdy se ho prodávalo téměř půl milionu výtisků.

Ale zpátky ke komiksu – kromě Doyla a šéfa Strandu je tu pochopitelně i Mycroft, Sherlockův starší bratr, který tvrdí, že slavný detektiv propadl kokainu a poslední dva roky jen kazil sám sobě renomé. Moriarty podle Mycrofta nikdy neexistoval a je jen výplodem bratrovy choré mysli, drogovým přeludem.

Ve vodopádech ukončil Sherlock svůj život sám a dobrovolně. Watson je otřesen – jenomže pak se potvrdí, že Moriarty skutečně existoval. A zdá se, že jeho osud se s tím Sherlockovým propletl už mnohem dřív než v osudném souboji nad řekou Aare ve švýcarských Alpách.

Po Holmesově vzkříšení roku 1903 následovalo ještě dvaatřicet příběhů. Doyle zemřel až roku 1930, Sherlock ho však přežil. Dokonce prý žije dodnes, protože požívá tajný elixír, jejž mu daroval sám dalajlama.

Únavné luštění dopisu

Francouzská komiksová verze pochází z roku 2006, o dva roky později vyšel druhý díl, oba dva jsou v češtině vydané jako jeden svazek. Následuje pak ještě třetí část, v níž je nedokončené pátrání završeno.

Trochu nešťastně se začátek příběhu vypráví skrze dopis, který Holmes zanechal. Aby autor posílil jeho autenticitu, píše ho nevzhledným rukopisem a vynechává sem tam písmenko, vždyť ležel pod kamenem u vodopádů.

Jeho luštění čtenáře stojí zbytečně mnoho pozornosti. Na to, jak je příběh překombinovaný, pak citelně chybí jeho rozuzlení. Přesto jde o napínavé čtení, je vzrušující držet v rukou příběh, který možná objasní Holmesovu smrt.

Vézt se na holmesovské vlně je zkrátka módní. A nejenom pro komiks – vždyť (a dostali jsme se zpátky k BBC) díky nejnovějšímu sherlockovskému televiznímu seriálu vzrostly prodeje původních Doylových detektivek skoro dvojnásobně.