Záběr z červeného koberce před premiérou druhé řady seriálu Fear the Walking...

Záběr z červeného koberce před premiérou druhé řady seriálu Fear the Walking Dead (Živí mrtví: Počátek konce). Na snímku herečky Mercedes Masohnová, Kim Dickensová a Alycia Debnam-Carey (29. března 2016). | foto: Reuters

Z Hollywoodu se stává říše televize. Ulicím L.A. vládnou plakáty seriálů

  • 4
Los Angeles (od reportérky iDNES.cz) - Hollywood rovná se film. Jednoduchá rovnice o žádné neznámé platila po dlouhá desetiletí. Teď se mění.

Filmovému průmyslu začíná výrazně konkurovat obrazovka. Odborníci, kritici i sami tvůrci mluví o zlaté éře televize, jaká tu ještě nikdy před tím nebyla. Dokazuje to i Los Angeles plné billboardů a plakátů s televizními hvězdami, nikoliv filmovými. V současné chvíli tamním ulicím vládne především Hra o trůny a Živí mrtví: Počátek konce, tedy seriály, které brzy čeká premiéra nové série.

Právě producent druhého zmiňovaného seriálu Dave Alpert domněnku o zlaté éře televize potvrzuje. „Diváky vždy oslovíte, když je donutíte uvažovat o tom, jak by se chovali v situaci hrdinů,“ říká. Naráží na jednu z hlavních výhod televize, která divákovi umožňuje vybudovat si k příběhu i postavám hlubší vztah díky tomu, že na rozdíl od filmu disponuje mnohem delší stopáží – hodinami a hodinami materiálu, které se seskupují do sérií.

Filmový svět naproti tomu může nabídnout pouze pokračování vpřed i zpět v čase, která rozšiřují dění v daném světě. Navíc jen některým se povede uspět – a zmiňuje to i Alpert.

„Velké filmové produkce jako Avengers, Transformers nebo Harry Potter dokazují, že pokračování na diváky fungují. Jakmile se vám povede vybudovat svět, do kterého se lidé rádi vracejí, máte vyhráno,“ vysvětluje. Druhou stranu mince však zmiňuje Alpertův kolega, autor komiksu Živí mrtví Robert Kirkman. „V podobných případech se bohužel často stává, že se takové filmy točí jen kvůli penězům, a pak jsou neúspěšné. Pokud se dělají pro lidi, daří se jim.“

Vděčné hvězdy

Reportérka iDNES.cz v Hollywoodu

Zlatý věk televize a její výhody vyzdvihuje i herečka Kim Dickensová, které seriál Ztraceni před více než deseti lety vynesl slávu. K úspěchu pak dopomohly i role v Domu z karet z dílny Netflixu nebo právě série Živí mrtví. „Jako herečka si toto období maximálně užívám. Pro televizi jsem vždy pracovala ráda a dál hrdě budu,“ říká.

Její kolega Colman Domingo televizi dokonce označuje za novou formu umění. „Při natáčení jsem proces, kdy připravujeme scény, vážně vnímal umělecky. Je to sice televize, ale to neznamená, že se každá scéna nemusí pečlivě promyslet.“

Odhadovat, jakým směrem televizní průmysl nasměrují další léta, pravděpodobně nelze. Hollywoodské kulisy však mluví jasně a důkaz tu najdete už nyní – pouliční lovci talentů místo závratné kariéry plné filmových trháků lákají na role v televizních seriálech. Odzkoušeno na vlastní kůži.