Hollywood - Ženy jsou mladší, muži starší

To není Amerika, to je Hollywood, říkají často Američané návštěvníkům, kteří jsou překvapeni, že skutečný život ve Spojených státech vypadá jinak, než jej zobrazuje většina amerických filmů. Tento postřeh potvrzuje i studie připravená z podnětu deníku USA Today. Výzkumníci vzali výsledky loňského statistického šetření o složení obyvatelstva USA a porovnali je s 570 herci ve 135 amerických filmech, které byly natočeny v roce 2001 a promítaly se alespoň v 600 kinech.
Vynechali tedy filmové kluby, které jsou v USA snad ještě více než v Evropě záležitostí pouze náročného diváka a v nichž se promítají i zahraniční snímky, což je v běžné americké filmové distribuci zřídkavé.

Rozdíl, který se ve studii nedal přehlédnout, byl v zobrazení mužů a žen ve filmu. Ženy tvoří v USA 51 procent populace. Ve filmech se však objevily pouze ve 35 procentech rolí. V hlavních rolích na tom byly ještě hůře - tam obsadily pouze čtvrtinu.

I tehdy, kdy se ženy dostaly na plátno, však jejich role často neodpovídala americkým reáliím. Ženy, které se objevovaly ve filmech, byly ve věku v průměru 30 let, ovšem skutečný americký průměr všech amerických žen je 36,5 roku. Čísla rozboru ukazují, že většina hereček v amerických filmech, přesně 70,2 procenta, je ve věku 20-39 let, avšak ve skutečnosti patří do této věkové kategorie pouze 28,2 procenta amerických žen. Zatímco filmové ženy jsou ve filmech mladší, než by odpovídalo skutečnosti, muže americké snímky představují celkově jako o něco starší - ve filmech jsou v průměru ve věku 38 let, v USA je však jejich průměrný věk 34 let.

"Filmy prodává to, co chtějí diváci vidět. V naší společnosti lidé oceňují víc starší muže a mladší ženy," říká Shirley Glassová, klinická psycholožka z Baltimore. A jací diváci to chtějí vidět? Spíše muži. Do kategorie častých návštěvníků biografu, tedy takových, kteří do kina chodí alespoň jednou měsíčně, patří 33 procent dospělých mužů ve srovnání s 24 procenty dospělých žen. "A muže víc přitahuje mládí a krása žen," dodává Glassová.

Ještě větším rozdílem mezi realitou a filmem je rodinný stav. 49 procent Američanů starších 15 let žije v manželství. Hlavní postavy ve filmech jsou však ženatí či vdané pouze v 18,1 procenta případů. "Nedivte se, Hollywood se zajímá o to, co se stalo před manželstvím. Romantické filmy vždycky končí tím, že se dvojice dá dohromady," připomíná Carl Plantiga, profesor komunikačních věd na vysoké škole v Grand Rapids v americkém Michiganu.

Realitu americké filmy nekopírovaly ani při zobrazení rasového rozrůznění populace. Větší podíl dostali běloši - těch je v USA 75,1 procenta, ale mezi filmovými postavami 81 procent. Také Američané černé pleti, kteří tvoří 12,3 procenta obyvatelstva, ve filmech obsadili 16,2 procenta postav. Menší zastoupení dostali Američané jihoamerického původu. Těch je 12,5 procenta americké populace, ale jen 4,9 procenta mezi filmovými postavami. Naopak Američané asijského původu představují 1,9 procenta amerického obyvatelstva, ve filmech ovšem získali 3,6 procenta postav.

Titulní postava filmu Pravá blondýnka: Reese Witherspoonová.