Možná i Ztraceni se brzy ztratí z obrazovky

Možná i Ztraceni se brzy ztratí z obrazovky | foto: Archiv TV Nova

Hollywood stávkuje, nastal čas repríz

  • 2
Americké televizní diváky nejspíš čekají krušné časy. Přes deset tisíc scenáristů, kteří dodávají materiál téměř ke všem seriálům a talk show, včera vstoupilo do stávky.

Počínaje půlnocí, nenapíší pro televize a filmová studia ani řádku.  Důvod? Nedohodli se s nimi na tom, jaké budou dostávat podíly z prodaných filmů na DVD a přes internet, ani na výši odměn za reprízování seriálů.

Scenáristé sdružení v organizaci Writers Guild of America (WGA) například požadovali zvýšení odměny z jednoho prodaného DVD ze čtyř na osm centů (asi 1,50 Kč) či zachování plateb za vysílání repríz. Ve hře jsou také podíly za filmy zhlédnuté po internetu nebo stáhnuté do mobilů.

"Většina scenáristů je existenčně závislá právě na podílech z repríz a prodejů DVD. Umožňuje jim to vyžít v období, kdy právě nepíšou," vysvětlil agentuře Bloomberg Carlton Cuse, který se podílel jako producent na seriálu Ztraceni (Lost).

Pokud se stávka potáhne, bude i tento seriál v ohrožení. Na začátku roku chce televize ABC začít vysílat jeho čtvrtou sérii, ze šestnácti plánovaných dílů je ale scénář zatím napsaný pouze k polovině. Podobně je na tom seriál 24 hodin, u nějž mají tvůrci v rukou scénáře pouze ke třetině dílů.

Producenti seriálů a celovečerních filmů však mohou být zatím poměrně klidní. V šuplíku mají dostatek hotových scénářů a na rozdíl od kolegů, kteří vyrábějí noční talk show či nekonečné mýdlové opery, natáčejí s poměrně velkým časovým předstihem.

Pořady, které vznikají ze dne na den, ale mají problém. Televize NBC začíná s nasazováním repríz Tonight Show, podobně na tom je i The Daily Show Jona Stewarda.

Když scenáristé stávkují, nemá hvězdám kdo sázet do úst aktuální vtípky. Stanice tak sahají k nouzovým řešením – třeba CBS rozběhla castingy na novou řadu reality show Big Brother, kterou normálně vysílá pouze v letních měsících.

Hrozí miliardové ztráty
Podle profesora Davida Smithe z Pepperdine University v Malibu ale reprízy nebudou diváky dlouho bavit. "Za čas začnou být otrávení a začnou se poohlížet po jiných možnostech zábavy. Cena za jejich ztrátu může být značná," uvedl pro Bloomberg.

To televize dobře vědí, od července, kdy jednání začala, se jim ale dohody se scenáristy stejně nepodařilo dosáhnout.

Tříletý kontrakt mezi scenáristy a studii tak definitivně vypršel ve středu. Ještě v neděli, těsně před zahájením stávky, spolu obě strany vedly téměř jedenáctihodinová jednání v hotelu Sofitel v západním Hollywoodu.

Studia při nich byla ochotna přistoupit na vyšší platby za prodaná DVD, ostatní požadavky scenáristů však odmítla.

Když jednání o půl desáté večer losangeleského času končila, v New Yorku, kde je o tři hodiny více, se už půl hodiny stávkovalo.

Scenáristé chtějí ve svých protestech vytrvat tak dlouho, dokud studia nepřistoupí na jejich požadavky. "Jakmile stávka začne, bude hodně tvrdá," uvedl pro L. A. Times jeden z tří set lokálních vůdců stávky.

Naposledy stávkovali scenáristé v roce 1988 a protest trval 22 týdnů. Zábavní průmysl tím přišel k újmě ve výši půl miliardy dolarů (necelých 10 miliard korun). Pokud by letošní stávka trvala stejně dlouho, budou podle odhadů finanční škody dvojnásobné.

Stávkující jsou na dlouhý boj připraveni. To dokazuje i zřízení fondu, v němž scenáristé nashromáždili 12,5 milionu dolarů. Tyto peníze jsou určeny na poskytování půjček kolegům, kteří se ocitnou kvůli stávce ve finanční tísni.

Svaz tak chce zabránit opakování situace z předchozí stávky, kdy z něj začala řada autorů vystupovat a psát pro televize a filmová studia na vlastní pěst.

Ani v případě brzké dohody si však studia a producenti nemohou na dlouho oddechnout. V červnu jim totiž vyprší kontrakt s herci a režiséry a dá se očekávat, že i oni přijdou s podobnými požadavky jako nyní scenáristé.