Hluk zábav ruší obce, radní jsou bezmocní

Bezmocné rozhořčení pociťují mnozí obyvatelé obcí a měst, jejichž noční život zejména v létě ovládají bouřlivé diskotéky a občas masové hudební festivaly. Prožívají bezesné noci, ve kterých mohou jen zvažovat, zda je víc ruší samotný hluk nebo obava z davu rozvášněných fanoušků rockové či techno hudby. Protestují, sepisují petice, volají policii. Marně. Zakázat diskotéku nebo festival je totiž téměř nemožné.

"Věřím, že kdyby zastupitelé šli opravdu důsledně za tím, aby obtížnou a hlučnou hudební sešlost omezili, mohou lecčehos dosáhnout. Ale zákony jim nedávají žádný mocenský nástroj, o který by se mohli opřít. Veškeré jejich snahy narazí především na právo shromažďovací a na obtíže s tím, jak prokázat, že hluk překročil únosnou míru," řekl výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.

TOTO SHROMÁŽDĚNÍ JE POVOLENO
Nevelkou obec Malá Skála v Českém ráji zaplavilo o minulém víkendu několik tisíc příznivců rockové hudby. Přijeli na tradiční festival Benátská noc. Ve vsi žije necelých sedm stovek obyvatel včetně nemluvňat. Sto třicet starousedlíků letos podepsalo petici, požadující zákaz akce. "Nemáme nic proti hudbě. Ale takové davy se sem prostě nevtěsnají, aniž by ohrožovaly místní lidi i přírodu," shrnul důvody protestu jeden z iniciátorů petice Josef Tunka.

"Návštěvníci festivalu zaplní celou obec, spí kdekoliv, na záchod chodí kamkoliv, hluk se rozléhá všude."

Jeden z pořadatelů megafestivalu Pavel Mikez ovšem nejen tvrdí, že Benátská noc přináší obci peníze a popularitu. Dodává, že organizátoři musí splnit jedinou povinnost - oznámit obci, že rocková přehlídka bude. "Zakázat ji zastupitelé nemohou. Dohadujeme se s nimi na podmínkách, ovšem pouze ze slušnosti. Taky se o ničem bavit nemusíme, akci pořádáme na soukromých pozemcích a máme přece shromažďovací právo," prohlásil Mikez.

Podle mluvčí policejního prezídia Ivany Zelenákové Mikez pravdu nemá. To ovšem neznamená, že nepovolit akci je snadné. "Podle zákona o právu shromažďovacím musí pořadatel oznámit konání akce obecnímu úřadu. Ten ji může zakázat ve výjimečných případech - když je důvod k obavě, že během ní dojde k násilným činům, porušování práv občanů, bude ohroženo zdraví účastníků anebo její konání omezí neúnosně dopravu a občany v okolí," vypočetla Zelenáková. Jaromír Jech dodal, že podobné riziko je velice obtížné prokázat předem. "Málokteří zastupitelé si troufnou jít do sporu, v němž by mohli vypadat jako odpůrci práva na shromažďování," poznamenal.

Podobná je situace i ve Starých Splavech u Máchova jezera. Velkou nevoli tam nedávno vzbouřil technofestival na místní pláži. Tři tisíce posluchačů a tanečníků technohudby podle starousedlíků proměnily místní parky v jeden velký záchod a zablokovaly svými vozy celou obec. "Technofestival sem vůbec nepatří. Rozzuřil celé Splavy a Doksy. Na radnici si to ještě vyříkáme," prohlásila zastupitelka Helga Cengrová. Že však není o čem mluvit, naznačil zástupce starosty Miroslav Ottomanský: "Jsme bezmocní. Obec nemůže festival zakázat."

MĚŘIT DECIBELY JE MARNOST
Ještě více než jednorázové festivaly ničí mnohde spokojený spánek lidem pravidelné diskotéky. Přestože týden co týden dostávají starostové na stůl stížnosti, ani v tomto případě nemají mnoho šancí zasáhnout. "Je to peklo. Každý pátek v noci táhnou vesnicí rozjařené davy lidí, kteří opouštějí diskotéku. Kvůli hluku nemohou lidé spát, občas někdo rozbije nějaké okno nebo ulomí dopravní značku," řekl starosta Martinic na Jilemnicku Jan Jindra. "Ale dělat nemůžeme nic. Diskotéka je v soukromé budově a navíc to, co obyvatelům nejvíc vadí, se děje až po jejím konci."

Teoreticky je možno provozovatele zábavy postihnout, když se z ní šíří hluk nad povolenou míru. Zastupitelé se mohou opřít o zákon z roku 1966, který stanovuje desátou hodinu večerní jako hranici nočního klidu. "Jenže změřit decibely není tak snadné. Měli jsme opakované stížnosti na jednu hudební restauraci. Posílali jsme tam městské strážníky několik večerů po sobě, s nimi byl i člověk z radnice s měřičem hluku. Ale výsledek byl velmi problematický," uvedla zástupkyně starosty Jablonce nad Nisou Soňa Paukertová. "Strážníci se skrývali na chodbách, přesto o nich po čase lidi věděli. Ani jednou nenaměřili nadměrný hluk. Ale hosté se alespoň před restaurací chovali klidněji."

Jaromír Jech dodal, že uplatňování zákona o nočním klidu je složité: "Je otázka, kde se vlastně má hluk měřit - bezprostředně před budovou, nebo u ucha toho, kdo si stěžuje?"

NOVÝ ZÁKON: VŠE MŮŽE BÝT JINAK
Od konce letošního roku začne platit nový zákon o obcích a ten může situaci zcela změnit. Obce dostanou mocenský nástroj, který dosud postrádají. "Podle nového zákona budou moci obce vydávat vyhlášky na ochranu veřejného pořádku. Dosavadní vyhlášky nemohly obstát u soudu," vysvětlil Jaromír Jech. Pojem veřejného pořádku je podle něj velice široký. "Určitě to dá zastupitelům možnost omezit festivaly nebo diskotéky. Bude zajímavé sledovat, jestli si troufnou svá nová práva uplatnit," dodal.

Přes čtyři tisíce vyznavačů techno hudby přijelo v pátek do Lipnice na Českobudějovicku na neohlášenou technoparty. (30. července 2000)

Přes čtyři tisíce vyznavačů techno hudby přijelo v pátek do Lipnice na Českobudějovicku na neohlášenou technoparty. (30. července 2000)