Hitostroj Lucie, s. r. o., nezadrhává

Přijímat sázky, jestli devátý titul skupiny Lucie Dobrá kočzka, která nemlsá, bude úspěch, nebo propadák, nemá smysl. Hitostroj Lucie válcuje konkurenci dvanáct let a ústup ze slávy se zatím nekoná. Vždyť píseň Daniela, kterou kapela vypustila jako předzvěst této albové novinky, byla letním šlágrem rádií. A v posluchačské anketě Český slavík Lucie už předloni vystřídala Olympic, který právě slaví čtyřicáté narozeniny. Lucie je mnohem mladší. Měřeno od prvního koncertu své nejsilnější sestavy v roce 1988, dožila se letos čtrnáctky.

Vhodní i na export?
"Už v roce 1990 jsem věděl, že kluci z Lucie jsou úžasně talentovaní a byli by vhodní na export," řekl Oskar Petr v měsíčníku & musiQ a dodal: "Stačilo do nich vrazit pár set tisíc dolarů a vykopnout je do světa." Oskar Petr, který napsal melodii hitu Medvídek, žil dlouho ve Spojených státech. Věděl, o čem mluví.

Ovšem byznysmen, který by se Lucie ujal, za kapelou dodnes nepřišel. Do Ameriky Lucie jezdí hlavně za krajany. Ostatně 4. října kapela vystoupí v New Yorku, Chicagu, Denveru a v dalších městech. Do Prahy se vrátí v polovině října a hned na listopad si naplánovala koncert v pražské Státní opeře, kde své písně představí v orchestrálním provedení a s podporou dětského sboru Bambini di Praga. Tak velkorysý projekt si může dovolit jen legenda. "Víte o české kapele z poslední doby, která by přinesla tolik hitů?" ptá se hudební novinář Honza Dědek, jenž napsal s Lucií knížku Šrouby do hlavy. Je to tak. Od roku 1990, kdy vyšlo první album Lucie, se na každé další desce objevilo několik velkých "pecek": Oheň, Trumpety, Šrouby do hlavy, Černí andělé, Amerika, Sen, Medvídek, Ona ví. A hitem z nové desky se určitě stane hravá skladba Vyčurat, pomodlit, spát. "Proč jsme uspěli? Já myslím, že to bude hlavně v písničkách. Daří se nám skládat písně, které lidi chytnou. O to jde, když chceme hovořit o úspěchu," míní zpěvák a bubeník David Koller.

Zaděláno na úspěch
Za deset let se Lucie stala nadgenerační či národní kapelou. Rockové písničkářství, ze kterého její muzika vychází, je srozumitelné a přijatelné pro babičky i vnuky. "Není to kalkul. Děláme písničky podle sebe, jak je cítíme," tvrdí David Koller. Na každé desce se najde křehká balada, na níž "ulétnou" dívky, zatímco rock'n'rollový šlapák chytne jejich partnery či bratry a pop song si zase rádi poslechnou rodiče. Funguje to, i když řada kritiků tvrdí, že hudební vývoj kapely se už zastavil.

Diskografie


DOBRÁ KOČZKA, KTERÁ NEMLSÁ (2002)
SLUNEČNICE (2000)
VŠE NEJ (1999)
VĚTŠÍ NEŽ MALÉ MNOŽSTVÍ LÁSKY (1998)

POHYBY (1996)

ČERNÝ KOČKY, MOKRÝ ŽÁBY (1994)
LIVE! (1992)
IN THE SKY (1991)
LUCIE (1990)
Od písní se odvíjí profesionální práce, kterou se Lucie naučila v kapitalismu. První desku vydala u soukromé firmy a začala si sama pořádat turné. Už v roce 1990 se kolem koncertující skupiny vytvořil štáb čtyřiceti lidí. Dnes, když členové skupiny vyjedou na turné, mají tělesné strážce.

Lucie vyprodává stadiony. Ty objede za pár týdnů. "Mohli bychom hrát víc. Říkali jsme si, že bychom zkusili menší sály, ale to by se mohlo stát nebezpečné pro diváky, kteří by se tam nevešli," vysvětloval hráč na klávesy Michal Dvořák. 

Spolu s Davidem Kollerem vybudovali studio, ve kterém natáčeli hudbu k reklamám a filmovou muziku. Vydělané peníze investovali do lepšího technického vybavení a do nových nástrojů. Pozadu nezůstali ani další členové Lucie. Pověstná je například sbírka kytar a dalších nástrojů Roberta Kodyma. Za fenoménem Lucie stojí tvrdá pravidelná práce, která připomíná chození do továrny. "Víkendy si necháváme volné," dodává David Koller.

Lucie
Dobrá kočzka, která nemlsá

1. Daniela
2. Horkej den
3. Fakír
4. Dobrá kočzka, která nemlsá
5. Pod měděným nebem
6. Vendémiaire
7. Zloději pocitů
8. Neviditelná lež
9. Kukačka
10. Má to cenu
11. Kamení a smích
12. Srdce
13. Vyčůrat, pomodlit, spát
"Lucie není hodinový hotel, ale barák na celej život," řekl Michael Kocáb v roce 1998, když kapela slavila deset let od svého prvního koncertu. Skupina běží jako prosperující soběstačná firma - Lucie, s. r. o. Každé dva roky vydává nové album, pravidelně vyráží na turné po stadionech a velkých halách Česka a Slovenska. "Takhle rozumně, bez zbytečných honiček, je to nejlepší. Potom lze ten kolotoč vydržet," řekl David Koller magazínu MF DNES.

Čtyři individuality
Kapelu tvoří čtyři zcela rozdílné individuality, které by obstály i jako sólisté. Všichni umějí skládat muziku, hrát a zpívat, každý si vyzkoušel své schopnosti ve vedlejších projektech. V polovině devadesátých let, během hádek a ohlašovaných rozpadů kapely, se všichni poučili. "V kapele mám kolem sebe lidi, se kterými, i když se pohádám, tak si s nimi rozumím víc než s okolním světem," řekl Michal Dvořák pro Magazín Práva. Navíc Lucie má štěstí i v tom, že členové kapely udrželi svá ega na uzdě.

Nejviditelnější postavou čtveřice je David Koller, idol žen a rockový rebel, který tvrdě kritizuje ředitele TV Nova Vladimíra Železného i české politické špičky. V době krize v České televizi se spolu s kapelou postavili na stranu vzbouřenců a vystupovali při demonstraci na Václavském náměstí.

Lucie je jediná kapela, která trvale prodává desky ve statisícových nákladech. Začalo to prvním titulem Lucie (1990), který shrnul startovní hity tehdy nové kapely. Sestava David Koller, Robert Kodym, P. B. Ch. a Michal Dvořák spolu nahrála ještě album Lucie In The Sky (1991) a pak se pod tlakem hektického životního stylu rozešla. Rozhádaní muzikanti se věnovali sólovým projektům, z nichž nejúspěšnější byly Wanastowi vjecy Roberta Kodyma a P. B. Ch. Lucii muzikanti obnovili v roce 1993, ovšem bez P. B. Ch., který nechtěl naskočit do tvrdého kolotoče showbyznysu. Jeho post baskytaristy získal Marek "Marta" Minárik, s nímž kapela nahrála velebené album Černý kočky, mokrý žáby (1994). Pozici lídra českého hudebního trhu kapela upevnila titulem Větší než malé množství lásky (1998), inspirovaným tehdy čerstvou protidrogovou novelou trestního zákona. Popularita písně Medvídek překonala všechny předchozí hity Lucie. V roce 1988 musel z kapely odejít Minárik a vrátil se P. B. Ch. O rok později kapela zvítězila v anketě Český slavík, jejíž ceremoniál v televizi Nova předtím několikrát bojkotovala.
Pokud nezpívá Koller, chápe se mikrofonu charizmatický Robert Kodym. Je to muž se smyslem pro vtipné slovní hříčky, vynalézavý kytarista, tvůrce typických táhlých balad Lucie, textař, který napsal "kontroverzní" slova k hitu Medvídek. Z televizního zákazu této písně, údajně propagující drogy, vyrostl před čtyřmi lety velký skandál, který přispěl k legendě Lucie. Každá slavná kapela si musí prožít jeden pořádný mediální humbuk. Rolling Stones, před kterými Lucie hrála v roce 1995 na Strahově pro 130 tisíc lidí, by o tom mohli vyprávět.

Ostatní členové Lucie, P. B. Ch. (Petr Břetislav Chovanec) a Michal Dvořák, stojí trochu v pozadí zpívající dvojice. P. B. Ch. je spíše mlčenlivý, zasněný, přátelé i fanoušci ho častují přízviskem "Marťan". Jako jediný dokázal z pracovního kolotoče Lucie na pět let vypadnout a odpočívat. Jakmile však jeho nástupce Martu Minárika z kapely vyhodili, P. B. Ch. se do Lucie vrátil. Je to velmi citlivý a talentovaný muzikant, polovina dua Wanastowi vjecy, které založili s Robertem Kodymem. Tuto kapelu nazývanou "Wanastowky" vzkřísí vždy v pauzách, kdy odpočívá Lucie. Čtveřici doplňuje sportovně založený klávesista Michal Dvořák, který skládá také filmovou muziku.

I když se čtyři individuality rozbíhají za svými zájmy, hvězda Lucie, již stvořili a která zatím stále září, je vždy vábí ke společné práci. "Zrovna teď zkoušíme jako blázni. Před námi je americké turné, na které si připravujeme tři písničky v angličtině," říká David Koller.

Lucie: Dobrá kočzka, která nemlsá. Obal alba. (2002).

Skupina Lucie v létě 2002.

Skupina Lucie.

Skupina Lucie.