Herbie Hancock na nových cestách?

- V textu ke svému novému CD Gershwin's World Herbie Hancock prohlašuje, že by se napříště chtěl soustředit na ucelené, koncepční projekty. Jeho prezentace světa George Gershwina je opravdu víc než pouhá sbírka gershwinovských melodií: čtyřminutové rozpracování jediného zvolání pouličního prodavače z Porgy and Bess Here Come De Honey Man evokuje pocitový svět, který se za ním skrývá - a odtud vede přímá a logická cesta k St. Louis Blues v harmonikové i vokální transkripci Stevieho Wondera.
Neboť Hancock se neomezuje jen na Gershwinovy písničky: do jeho koncepce zcela logicky zapadá i Duke Ellington (Cotton Tail), James P. Johnson (Blueberry Rhyme v klavírním duetu s Chickem Coreou, nebo 2. věta Ravelova klavírního koncertu G dur s doprovodem klasického komorního orchestru.
Vedle Wayna Shortera, kterého je slyšet nejčastěji, jsou mezi Hancockovými partnery například vynikající klasická sopranistka Cathleen Battleová v orchestrální verzi Gerschwinova Preludia cis moll, výborná někdejší písničkářka Joni Mitchellová, kterou The Man I Love nebo Summertime představují v daleko "jazzovější" poloze, než jakou s ní obvykle spojujeme, saxofonisté Kenny Garrett nebo James Carter či mistryně bicích nástrojů Terry Line Carringtonová. Hancock dokáže jednotlivým hlasům přidělit přesnou úlohu, kterou ony dokonale plní.
"Klasikové" mohou mít výhrady k jeho rytmickému harmonickému parafrázování Ravela, jazzmanům se mohou zdát jeho hrátky s Gershwinovými instrumentální skladbami příliš "klasické". Ale album dýchá vlastním dechem: má tempo, spád, ucelenost a hudební logiku, která sahá přes hranice jednoho žánru. Představuje-li si Hancock i své další projekty takto, máme se nač těšit.

Herbie Hancock: Gershwin's World

CD, 67 minut

Vydala firma Verve


Témata: Jimmy Carter