Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel na festivalu nikoho neomezoval

  16:15
S příjezdem prezidenta Václava Havla se rozčeřily prozatím poklidné vody festivalového rybníku. Na začátku prezidentova jednodenního programu byla návštěva projekce filmu Intimita v kinosále grandhotelu Pupp. Projekce začínala v půj jedenácté dopoledne a krátce nato došlo ke konfliktu mezi diváky, kteří se na do sálu nedostali, a pořadateli. Později následovala reportáž TV Nova, články v médiích a několik rozhořčených filmových fanoušků.

Jak to bylo (podle pořadatelů)
Projekce francouzsko-italského filmu Intimita začínala v kinosále Pupp v 10:30 dopoledne. Do této hodiny byli také diváci s platnými lístky vpouštěni do sálu. Pět minut po oficiálním zahájením projekce filmu pořadatelé zjistili situaci v sále, a protože kapacita ještě nebyla plně vytížena, vpustili také několik filmových příznivců bez lístků, pouze na akreditace. Jde o běžný postup, který tak umožní zhlédnout filmu i divákům, na které vstupenky nevystačí. I na festivalu platí pravidlo Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí, neboť místenka podle festivalových pravidel pozbývá své platnosti pět minut před oficiálním zahájení promítání.

Po vpuštění diváků s lístky i bez nich (tzv. akreditací), se do sálu dostavil i prezident Havel s doprovodem. Měl rezervováno dvanáct míst v řadě VIP, která je pro důležité hosty festivalu vyhrazena na každé představení a lístky do ní se nedají koupit ani vyzvednout bez VIP akreditace. Po příchodu Václava Havla projekce Intimity začala.

Před vchodem do sálu zůstalo několik akreditovaných diváků bez lístků, kteří se dožadovali vstupu. Pořadatelé jim vysvětlili, že kapacita sálu je vyčerpaná a proto je nemohou vpuštit dovnitř. Minimálně deset minut po zahájení promítání (a tedy dvacet po oficiálním začátku projekce) mezi nimi byli i čtyři opozdilci se vstupenkou. I přesto, že byla vlastně už neplatná, pořadatelé šli znovu zjistit situaci a nakonec čtveřici do sálu dostali. Na to již ovšem opozdilci neměli nárok a pokud některý z diváků dorazil na promítání ještě později, byť s platným lístkem, nemohl se divit, že ho pořadatelé do sálu nevpustí.

Věta o prezidentovi
"Někteří diváci se na projekci dostavili pozdě a bez platné vstupenky a dožadovali se vstupu na akreditaci s argumentem, že jediný důvod, proč se nemohou do sálu dostat, je prezidentova přítomnost. Dostalo se jim vysvětlení, že sál je již plně obsazen. Když se jeden z akreditovaných návštěvníků festivalu pozastavil nad tím, proč si prezident nemusel zakoupit vstupenku, řekl jsem mu, že až bude prezidentem, bude mít stejná privilegia. Do té doby se musí všichni řídit festivalovými pravidly. Buď si zakoupit nebo vyzvednout vstupenku anebo počkat, zůstane-li nevyužitá kapacita v sále. Je-li sál plně obsazen, a tak tomu bylo i v tomto případě, je nesmyslné vstup nadále vymáhat", říká Jiří Ochec, vedoucí kinosálu Grandhotelu Pupp.

Prezentace v médiích
Reportáž o celé události přinesla TV Nova a věnují se jí i internetové Britské listy. Příspěvek komerční televize byl podle pořadatelů sestříhán neobjektivně, text Britských listů zase tuto kauzu řeší přes Listinu práv a svobod, ovšem věta "...Jeho ředitelem nebo dokonce presidentem je Jiří Bartoška..." jen málo svědčí o autorově informovanosti. Martin Krpač z TV Nova, autor zmíněné televizní reportáže, zkreslení odmítá. "Pořadatelé čtvrt hodiny říkali lidem, že je nemohou do sálu pustit, protože jeho kapacita je vyčerpaná. Ale když jsme do sálu s jedním z nich přišli, hned jsme čtyři volná místa objevili. A to jsme neprocházeli celý sál," dodává k celé události Krpač.

Václav Havel pózuje u sochy dívky na 36. MFF Karlovy Vary.

Václav Havel a Jiří Bartoška si prohlížejí fotografie na 36. MFF Karlovy Vary.

Václav Havel a déšť na 36. MFF Karlovy Vary.

Václav Havel vystupuje z auta před Thermalem.

Václav Havel a Jiří Bartoška si prohlížejí výstavu fotografií v hotelu Thermal.

Václav Havel a Jiří Bartoška před karlovarským hotelem Thermal.

V pondělí odpoledne přijela do Varů za prezidentem Havlem jeho manželka Dagmar.

Prezident Václav Havel obdržel od Jiřího Bartošky fotografii z jednoho loňského večírku, kde pózuje s postavičkou zeleného Marťánka.

Václav Havel potkal na 36. MFF KV hudebníka Jiřího Stivína (uprostřed).

Václav Havel a Jiří Bartoška na 36. MFF Karlovy Vary.

Autoři:
Subaru XV 2,0i COMFORT AUTOMAT
Subaru XV 2,0i COMFORT AUTOMAT

r.v. 2016, naj. 12 km, benzín, 1. majitel
649 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.