Hašlerovo výročí spojilo legendy

  • 3
Písničkář a herec Karel Hašler, jehož 125. výročí narození připomněl Českou televizí natáčený koncert v pražské Lucerně, byl stoprocentní profesionál. "Dnes by Hašler obstál i vedle autorů muzikálů," říká producent pořadu Radan Dolejš.

Dolejš Hašlera představil ve všech jeho podobách, od sentimentálně nasládlé až po vlasteneckou.

"Vždycky jsem obdivoval, jak se Hašler dokázal strefit do vkusu českého lidového publika. Vlastně se nestrefoval, on to tak vycítil," podotkl Jiří Suchý, spoluzakladatel divadla Semafor, který si včera s Jitkou Molavcovou zazpíval Hašlerovu píseň Praha srdce Evropy.

"Jinou bych možná žánrově nezvládl, ale tohle je lehce satirický kuplet. Tak jsem nenamítal, když mi ji přidělili," řekl Suchý. Z Hašlerovy tvorby se mu líbí zvláště skladba Na císařské louce stojí řada topolů.

"Písnička má zvláštní sentiment a je velice něžná. Přitom její melodická linka není vůbec jednoduchá," míní Suchý, který v Semaforu stvořil legendární postavu kabaretiéra Jonáše. Hašler mu byl blízký i v tom, že kromě Národního divadla vystupoval také v kabaretu.

"Hašler byl příliš český, než aby dokázal přijmout třeba americkou muziku. Je ale obdivuhodné, že se jí nevyhýbal a pokoušel se o ni jako univerzální talent. Jeho písničky měly humor, jiné byly sentimentální, vlastenecké. Obsáhl všechny žánry a hraje se v roce 2004 v Lucerně," dodal Suchý, který byl jedním z desítek účinkujících vedle Petra Muka, skupiny Swings, Karla Gotta, Bohouše Josefa nebo Lou Fanánka Hagena.

Suchého divadelní partnerka Jitka Molavcová byla ráda, že si mohla zazpívat dvě protikladné písně. "Byla jsem za tuláka i za mladou dámu, která objevuje krásy Prahy," řekla herečka. Hašler pro ni zůstal velkou inspirací. "Humor, hudba, poezie, to jsou tři cesty, po kterých se vydal Hašler i Semafor," dodala Molavcová.

Karel Hašler, narozený 31. října 1879 na Zlíchově, zemřel 22. prosince 1941 v koncentračním táboře Mauthausen. Záznam koncertu z Lucerny odvysílá ČT 23. října.