Kouzelný svět Harryho Pottera ožil na Floridě.

Kouzelný svět Harryho Pottera ožil na Floridě. | foto: Profimedia.cz

Potterův ráj leží na ploše dvanácti fotbalových hřišť. Pojďte dál

  • 4
Orlando (od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Zde, na jednom ze sedmi ostrovů zábavního parku studia Universal, našli fanoušci Harryho Pottera svůj ráj. Jaké to je na návštěvě v kouzelném světě, který se loni otevřel v Orlandu na Floridě, zjistil redaktor MF DNES. Odskočil si tam z Evropy ve chvíli, kdy na trh vyrazilo DVD s posledním filmem o kouzelníkovi.

Putování za Potterem

První den v Prasinkách jsem měl sto chutí vyzkoušet dvě ze tří kleteb, které se nepromíjejí. Imperio! A třeba by ty stovky mudlů poslechly kouzlo ovládající mysl a odpochodovaly by z Hlavní ulice. A na ty, co by se ubránili černé magii a zůstali sedět na svých těžce vybojovaných místech U Tří košťat, u půllitru máslového ležáku, crucio! Ať trpí, když neposlouchají.

Ale mlčel jsem, přestože okolo se tlačilo víc lidí než na posledním mistrovství světa ve famfrpálu, když hrálo Irsko proti Bulharsku s hvězdným Krumem v čele. Jednak za podobná kouzla je rovnou doživotí v Azkabanu, jednak všichni ti mudlové v kouzelnických hábitech a omotaní šálami v barvách Nebelvíru přišli do Prasinek ze stejného důvodu jako já. Podívat se na slet kouzelníků, kteří konečně porazili lorda Voldemorta. A rozloučit se. Po sedmi knihách, osmi filmech a více než deseti letech psaní, čtení a natáčení je příběh Harryho Pottera u konce.

Prasinky, pokud jste o nich nečetli v knihách J. K. Rowlingové, byla jediná ryze kouzelnická vesnice v celé Británii. Fungovala jako útočiště pro ježibaby, jež se nedovedly maskovat tak mistrně jako kouzelníci a čarodějky, které žijí mezi obyčejnými lidmi, mudly. A také pro studenty z jedné míle vzdálené školy pro čaroděje v Bradavicích, kteří do Prasinek chodili pravidelně na vyhlášený máslový ležák.

EXKLUZIVNĚ: PODÍVEJTE SE NA DVACETIMINUTOVOU "BITVU O BRADAVICE", FILM, KTERÝ NAHLÍŽÍ DO ZÁKULISÍ POSLEDNÍHO DÍLU

Přesto Kouzelný svět Harryho Pottera, což jsou zatím Prasinky, Bradavice a tři horské dráhy na prostoru dvanácti fotbalových hřišť, nevznikl doma v Británii, ale v Orlandu na Floridě. Důvody, proč minulý rok otevřel ve Spojených státech, a ne v kouzelnických baštách, jako jsou Británie, Irsko či Bulharsko, jsou dva. Teplo a peníze. V hojném počtu a na jednom místě.

Warwick Davis s Danielem Radcliffem v závěrečném dílu filmové ságy o Harrym Potterovi

Britští kouzelníci si vždy stěžovali na špatné počasí. "Nejhorší byl Světový pohár ve famfrpálu. Tábor byl uprostřed močálů a natáčelo se v zimě. Strašná kosa," říká Artur Weasley, otec rusovlasé rodiny a zaměstnanec ministerstva kouzel, mezi lidmi známý také jako Mark Williams. Když mi to Artur Weasley popisoval jako svůj nejhorší den při natáčení Pottera, na floridské Prasinky svítilo slunce a bylo příjemných listopadových dvaadvacet stupňů.

"Pamatuju se na několik natáčení v zimě. Na samotném natáčení není nic romantického. Romantické je to až teď," potvrzuje profesor kouzelných formulí a ředitel havraspárské koleje v Bradavicích Filius Kratiknot, jinak 107 centimetrů vysoký Warwick Davis (rozhovor s hercem čtěte zde). V posledních dvou částech osmidílné filmové série si zahrál ještě jednu "krátkou" roli – skřítka v Gringottově kouzelnické bance.

Potterovsko-český výkladový slovník

Azkaban Vězení pro kouzelníky z Británie.
Bradavice Klasická britská škola pro mladé kouzelníky a čaroděje. Studenti jsou v prvním ročníku rozděleni do čtyř kolejí: Nebelvír, Havraspár, Mrzimor a Zmijozel. Výuka končí v 7. ročníku zkouškou OVCE, což jsou Ohavně Vyčerpávající Celočarodějné Exameny.
Famfrpál Kouzelnický sport. Hraje se na létajících košťatech a trošku připomíná ragby ve vzduchu.
Gringottova kouzelnická banka Monopolní banka v kouzelnickém světě, ovládaná a spravovaná skřety. Měnou jsou zlaté galeony, ty se dělí na 17 stříbrných srpců a ty
zase na 29 svrčků.
Hipogryf Magický tvor, který má přední nohy, křídla a hlavu obrovského orla; tělo, zadní nohy a ocas koně.
Kletby, které se nepromíjejí Trojice nejstrašnějších kleteb,  které řádný kouzelník nesmí až na nepatrné výjimky vyslovit pod doživotím v Azkabanu. Jsou to Imperius (ovládání mysli), Cruciatus (mučení) a Avada kedavra (smrtící kletba; odvozené od abrakadabra).
Krum, Viktor Hvězda bulharské reprezentace ve famfrpálu.
Malfoy, Draco Vrstevník a častý protivník Harryho Pottera z koleje Zmijozel.
Moudrý klobouk Magický mluvící klobouk, který je při zahájení školního roku nasazován jedenáctiletým studentům prvního ročníku ve Velké síni Bradavic a který je roztřídí do jednotlivých kolejí.
Mozkomorové Temná stvoření, bachaři v Azkabanu; živí se lidským štěstím a dokážou připravit kouzelníka o duši.
Mudlové Lidé, kteří neumějí kouzlit. Objekt výzkumu některých kouzelníků.
Smrtijedi Následovníci lorda Voldemorta, příslušníci jeho elitních jednotek praktikující černou magii.
Voldemort, lord Vlastním jménem Tom Raddle; hlavní padouch a zlo, známý také jako Vy-víte-kdo.

Jedenáctého jedenáctý v jedenáct hodin celý příběh po knihách skončil fakticky i ve filmu vydáním posledního dílu na DVD.

Téměř třicítka čarodějů včetně rodiny Weasleyových a profesora Kratiknota se kvůli tomu do Orlanda přilétla rozloučit s fanoušky. Za kouzelných 699 dolarů na osobu (zhruba třináct tisíc korun za víkend) mohli mudlové proniknout i na noční party s herci pod barevnými Bradavicemi (foťáky zakázány a zabavovány). Bylo vyprodáno. Podle organizátorů během třiceti minut po otevření předprodeje zmizely lístky jak pod neviditelným pláštěm. To je ten druhý důvod, proč teď kouzelníci žijí na Floridě.

Svět Harryho Pottera je na první pohled velký úspěch. Přestože mu patří jen jeden ze sedmi ostrovů zábavního parku studia Universal, a to ještě ten nejvzdálenější, už od vstupní brány do celého areálu můžete ignorovat ukazatele. Stačí sledovat proud lidí v kouzelnickém hábitu, s šálou či kravatou z bradavické školní uniformy. A to všech věkových kategorií. Vedou oranžová a červená, což jsou hlavní barvy Nebelvíru, koleje trojice hlavních hrdinů. Občas probleskne modrá Havraspáru, ale těžko potkáte jediného příznivce Mrzimoru a Zmijozelu.

U posledně jmenované koleje, která je symbolem zrady a zla, to asi nepřekvapí. Přitom Lucius Malfoy, táta Draca a jako celá rodina odchovanec Zmijozelu, byl podle mě nejlepší společník během celého Potterovského víkendu. Na slet dorazil jako jediný ze Smrtijedů, následníků nyní již zesnulého lorda Voldemorta, a sypal jednu historku za druhou. Jeho výrok, pro příznivce Pottera zcela halucinogenní – "já jsem největší fanoušek Harryho Pottera" – naznačuje, že po prohrané válce už zase pružně přešel na druhou stranu. Odložil i blonďatou paruku do půli zad a vrátil se ke svému lidskému jménu Jason Isaacs a podobě s krátce střiženými černými vlasy.

NASEDNETE A LETÍTE

Už na americké ambasádě v Praze, kde jsem si musel obnovit novinářské vízum, mě konzulka varovala, ať se připravím na dlouhé fronty. Podle hesla "buď připraven – vždy připraven" jsem si do mobilu stáhl aplikaci, která umí sledovat čekací doby v celém zábavním parku, včetně té nejnabitější. Přes vstupní přístav, Komiksovou lagunu a Jurský park jsem mířil do Bradavic na Zakázanou jízdu. Patnáct minut, třicet, hodina. Než jsem dorazil pod bradavický hrad, stojící na možná až dvacetimetrové skále, na displeji bliklo 75 minut.

Když už se dostanete dovnitř, jde to rychle. Tedy pokud se celá jízda nezastaví kvůli nečekanému úklidu... Při druhé jízdě jsme kvůli tomu uvázli těsně před nástupem a poslouchali Moudrý klobouk, který přednáší veršované bezpečnostní instrukce. "Jestli s námi chcete jet, nesmíte být jako skřet. Osmačtyřicet palců na výšku, jinak je to o držku." Nebo tak nějak. Ale těch 122 centimetrů sedí.

Ve Velké síni nasednete do něčeho, co připomíná dřevěnou montážní brašnu na nářadí pro čtyři lidi, a letíte. Pět minut na koštěti ve 3D. Nahoru, dolů, v předklonu, v záklonu. Okolo draci, pavouci a mozkomorové. Proletěl jsem se třikrát a zkusil jízdu natočit. Ale v celých Bradavicích je šero až tma. Výsledkem bylo šero a tma ve vysokém rozlišení.

Další dvě jízdy, které jsou v Potterově světě, jsou čistý marketing. Zní jako z knížek (Let na hipogrifovi a Souboj draků), a to je asi tak všechno, co s nimi mají tyto horské dráhy společného. Fanoušci to prokoukli, ukazují pětiminutové fronty.

Jednou z hlavních atrakcí floridského parku je i máslový ležák.

Co však jinde nenajdete, jsou Prasinky. Dvě řady pohádkových domků se zasněženými střechami, které stavěl někdo, kdo nemá rád pravé úhly. Na Hlavní ulici se čepuje ze sudů máslový ležák a prodává dýňový džus. Na dolním konci je nádraží, spíš nádražíčko, kde končí vlak z londýnského King’s Cross, nástupiště devět a tři čtvrtě.

"My jsme si nikdy nemohli dovolit postavit celou vesnici. Vždy jen jednotlivé domy," říká britský producent David Heyman, objevitel knih "Jo" Rowlingové, který je četl jako jeden z prvních lidí na světě. "To, že to tu vypadá jako ve filmu, je zásluha Stuarta Craiga, který se staral o každý detail," říká o designérovi celé kouzelnické série, ale i filmů jako Gándhí a Anglický pacient.

DIVADLO S HŮLKOU

Jeden "detail" je proti knize i filmu odlišný: Ollivanderovi, výrobci vybraných hůlek od roku 382 před Kristem. Vyhlášený obchůdek s tímto štítem je v Příčné ulici, tajné kouzelnické ulici v Londýně, v kterém si každá hůlka musí "vybrat" svého kouzelníka. Ne v Prasinkách!

"Ááá, vy jste tu pro hůlku, není-liž pravda," začíná Ollivander obchodní divadlo (tak se tomu skutečně říká) pro dvacet lidí, kteří se do krámku v pravidelných intervalech vmáčknou. Vše probíhá skoro přesně podle první knihy, v které si Harry kupuje hůlku. Jeho si zvolí stejná hůlka jako kdysi Voldemorta, já volím profesora Snapea (dlouho jsme doma vedli akademický spor, zda je zloduch, či hrdina). Harry platil šest zlatých galleonů, já bez pěti centů třicet dolarů. Ty nejsou kryté zlatem už hodně dlouho.

DANIEL RADCLIFFE SE PO NATÁČENÍ PŘIZNAL, ŽE SE MU POD BRÝLEMI DESET LET DĚLALA VYRÁŽKA.

Vedle Ollivanderových je pošta, odkud vylétají sovy s dopisy. Přes ulici je restaurace U Tří košťat a vedle méně výběrový podnik U Prasečí hlavy. V knize je popisována jako čtyřka pro kouzelnickou galerku, ale mně to přišlo jako solidní britský pub s několika točenými pivy včetně lokální značky Prasečí hlava. A samozřejmě Medový ráj. Cukrárna s Drooblovou nejlepší nafukovací gumou, čokoládovými žabkami s živými obrázky kouzelníků, dýňovými paštičkami, lékořicovými hůlkami a hlavně Bertíkovými lentilkami tisíckrát jinak!

Pamatoval jsem na slova George Weasleyho, který přiletěl na sraz také, že jednou ochutnal lentilku, co chutnala jako holub. A nemyslel tím ptáka. "Jsou výborné. Ale jsou mezi nimi i ty odporné," drží se příběhu prodavač v černém hábitu s visačkou, věřte nevěřte, Ron. Přiznávám, na rozdíl od Prasečí hlavy, že jsem lentilky zatím neotestoval.

Obal dvojDVD s filmem Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Není divu, že tvůrci parku už myslí na jeho rozšíření. Soukromě tipuji Příčnou ulici. Těch obchodů, co by přibylo! A redakce Denního věštce, Gringottova banka a konečně i Ollivander by se mohl přesunout tam, kam odjakživa patří.

Dlouhé fronty a obchody stranou, i ve Světě Harryho Pottera se jeho britští tvůrci snaží udržet kouzelnou atmosféru z knížek a filmů. "Já si myslím, že to všechno táhne poptávka fanoušků. Přes videohry přes hračky po zábavní parky. A lidem se to evidentně líbí, což je super," říká postavou malý profesor Kratiknot, který přijel na Floridu se svou celou rodinou.

Loučení to bylo nakonec nefalšovaně dojemné. David Heyman, nyní jeden z deseti nejvlivnějších filmových producentů na světě, jen obtížně zadržoval slzy, když si vzal slovo poslední ministr kouzel Kingsley Pastorek, maskovaný jako holohlavý černošský herec George Harris, a začal mu před přítomnými děkovat. Za životní šanci, za klid a atmosféru při natáčení... Musel bych hodně lovit v paměti, abych si vzpomněl, kdy se přede mnou jako novinářem naposledy někdo tak upřímně rozbrečel.