Hanks se v Cannes utkal s Che Guevarou

(Od spolupracovnice MF DNES) - Po kontroverzním dokumentu Michaela Moora Fahrenheit 9/11 se stal dalším hitem canneské soutěže, která zítra skončí vyhlášením vítězů, nový film Joela a Ethana Coenových The Ladykillers s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Ve slavné britské komedii z roku 1955, známé u nás pod názvem Pět lupičů a stará dáma, zářil coby šéf party zlosynů Alec Guiness. V nové verzi se ho pokusil překonat dvojnásobný držitel Oscara Hanks, který film spolu s Joelem Coenem na festivalu uvedl. Ethan Coen ani představitelka hlavní hrdinky Irma P. Hallová do Cannes nedorazili kvůli zdravotním problémům.

Příběh zaznamenal řadu posunů: místo viktoriánské stařenky se lupičům postaví černošská vdova, místo v Anglii se odehrává na americkém Jihu, kde v kostele zní řízný gospel a soul, lupiči se nechystají na banku, nýbrž na hříšné kasino a Hanksův hrdina je typickým jižanským gentlemanem s motýlkem a knírkem. Hanks si ho zahrál s očividnou chutí.

"Hlavní inspirací mi byli profesoři ze střední školy, zamotávající se do vlastních veledůležitých myšlenek a nekonečného počtu slov," vyprávěl Hanks. I film poněkud trpí přílišným důrazem na slovo, akce je méně, ale když k ní dojde, tak stojí za to - jako vždy u bratří Coenových.

Filmu nechybí coenovský černý humor, stylizace, skvělá muzika a nápady - a díky tomu získali tvůrci pro hlavní roli hvězdného Hankse. "Vždycky jsem jejich filmy obdivoval, zvláště Fargo, nicméně každý ze snímků Coenových stojí za to, aby divák v kině zaplatil vstupné. Mimochodem, dělat komedii je vážná práce," dodal ještě Hanks, jako obvykle velice vstřícný a zábavný vypravěč.

Z úplně jiného světa byl další soutěžní snímek rovněž ceněného brazilského režiséra Waltera Sallese nazvaný Motocyklové deníky. Ve zdánlivě malém a nenápadném filmu žánru road movie popisuje cestu dvou kamarádů napříč latinskoamerickým kontinentem - avšak jeho výbušnost tkví v tom, že jedním z nich je budoucí slavný revolucionář Che Guevara.

Dva studenti medicíny, Alberto a Ernesto, vyrazí na začátku 50. let z Buenos Aires na motocyklu a později pěšky přes Chile až do Peru, aby tam po několika měsících strastiplné cesty pomáhali jako dobrovolníci v kolonii pro nemocné leprou, umístěné na břehu Amazonky.

Idealistickému Ernestovi, čtyřiadvacetiletému mladíkovi z lepší rodiny, tahle cesta otevře oči. Poznává kontinent plný zoufalých lidí, vyhnaných ze své půdy a bloudících zemí ve snaze najít alespoň nějakou práci, lidí nechápajících, jak může někdo cestovat jen kvůli cestě samé.

Probudí se v něm sociální cítění, vzdor, touha po spravedlnosti a také poznání, že všichni obyvatelé Jižní Ameriky jsou jediným společným národem míšenců se stejným dědictvím - což je vize, která v zemích zmítaných nacionalismem předběhla svou dobu o desítky let a ještě dnes se festivalu jevila odvážná.

Díky upřímnosti filmu prostého jakékoli schematičnosti diváci chápali pozadí toho, proč se z neznámého mladíčka stal o několik let později charizmatický vůdce a asi nejslavnější revolucionář Latinské Ameriky. Podle canneských novinářů aspirují Motocyklové deníky na jednu z cen.

Francouzští sezonní herci a filmový pracovníci protestují proti vládním škrtům v jejich sociálním zebezpečení někdy svérázným způsobem (15.5.2004).

Americká herečka Angelina Jolieová pózuje fotografům na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes (15.5.2004).

Antonio Banderas a Melanie Griffithová na mezinárodním festivalu v Cannes (15.5.2004).

Hollywoodské hvězdy na festivalu v Cannes. Zleva Nicole and Eddie Murphyovi, Melanie Griffithová s manželem Antoniem Banderasem, Mike Myers, and Cameron Diazová pózují fotografům před promítáním filmu Shrek 2.

Ochranka filmového festivalu v Cannes zadržuje známého belgického "vrhače dortů" Noela Gaudina, který si na podporu protestujících herců a filmových pracovníků svlékl kalhoty(15.5.2004).

Americký režisér Quentin Tarantino, předseda poroty 57. ročníku filmového festivalu v Cannes spolu s herečkou Umou Thurmanovou pózují fotografům před uvedením filmu Kill Bill 2 (16.5.2004).

Herečka Uma Thurmanová pózuje fotografům před uvedením filmu Kill Bill na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes (16.5.2004).

Italská herečka Ornella Mutiová na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes (16.5.2004).

Americká zpěvačka Alicia Keyesová na filmovém festivalu v Cannes (14.5.2004).

Ve velmi odvážných šatech odhalujících pozadí se na filmovém festivalu v Cannes představila francouzská režisérka Agnes Jaouisová (16.5.2004).

Španělská herečka Penelope Cruzová

Americký režisér Quetin Tarantino v družném rozhovoru s herečkou Umou Thurmanovou před při premiéře filmu Kill Bill 2 na filmovém festivalu v Cannes (16.5.2004).

Ruský režisér Nikita Michalkov zdraví fanoušky na filmovém festivalu v Cannes (16.4.2004).

Německý herec Daniel Bruehl na filmovém festivalu v Cannes (17.5.2004).

Americký herec Sean Penn

Americký herec Tom Hanks přijel do Cannes představit svůj nový film The Ladykillers (18.5.2004).

Předseda festivalové poroty v Cannes Quentin Tarantino a čerstvý držitel Řádu čestné legie Miloš Forman na festivalu v Cannes (18.5.2004).

Světová topmodelka Naomi Cambellová na filmovém festivalu v Cannes (18.5.2004).

Francozský herec Pierre Richard po boku své mladé kolegyně Anna Mouglalisové na filmovém festivalu v Cannes (18.5.2004).

Zrušení filmového festivalu v Cannes požadují sezonni fracouzští herci a filmoví pracovníci (14.5.2004).

Herci Eddie Murphy a Cameron Diazová na filmovém festivalu v Cannes (15.5.2004).

Hvězdy na festivalu v Cannes. Zleva: Antonio Banderas, Mike Myers, Cameron Diazová a Eddie Murphy (15.5.2004).

Herečka Cameron Diazová před slavnostním uvedením filmu Shrek 2 na filmovém festivalu v Cannes (15.5.2004).

Belgický herec Benoit Poelvoorde skáče z pódia před zraky francouzské herečky Zabou Breitmanové a režiséra Guillauma Caneta před uvedením jejich komedie Narco na filmovém festivalu v Cannes (15.5.2004).

Francouzská herečka Sophie Marceauová na filmovém festivalu v Cannes (15.5.2004).

Angelina Jolieová a Will Smith na filmovém festivalu v Cannes (15.5.2004).