Frontman kapely Kabát Josef Vojtek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

GLOSA: Ceny Anděl nezačaly, a už se bouřil Kabát. Kvůli prodeji desek

  • 111
Ještě před zahájením ceremoniálu Andělů museli pořadatelé narychlo rozesílat prohlášení, jímž reagovali na bojkot hudebních cen ze strany skupiny Kabát. Rockerům vadí způsob sčítání prodejů desek, kvůli kterému jim může uniknout cena za nejprodávanější nosič roku. Také unikla, vyhrál Kryštof.

O trofeji za komerční úspěšnost nerozhoduje hlasování Akademie populární hudby, nýbrž statistika, kterou podle hlášení týdenních prodejů sestavuje Národní federace hudebního průmyslu IFPI. A to podle několik let platné metodiky, která podchycuje vybrané obchody s hudebními nosiči.

Pokud však kapela dá nahrávku do prodeje exkluzivně obchodní síti, která hlášení federaci neposílá, může být v konečném součtu znevýhodněna. Kabát si stěžuje, že by si obchody zasílající hlášení na IFPI musely v daném řetězci desky zakoupit a pak je na vlastních pultech „přeprodávat“.

Nicméně týdenní hlášení prodejů, z nichž se pak sestavuje celoroční žebříček dodaný na klíč pořadatelům Andělů, jsou dobrovolná, takže si nakonec kapely mohou stěžovat jen na vlastní prodejce. A jak může spory utnout Akademie populární hudby?

Jednoduše, po vzoru České filmové a televizní akademie, která podobnou cenu za nejnavštěvovanější film roku zrušila. Vyhnula se tak věčným dohadům, za jak dlouhé období se má počítat a nakolik je spravedlivé, když statistiky Unie distributorů také nepodchycují hlášení ze všech kin bez výjimky.

Ostatně od toho jsou navíc na světě akademie, aby hodnotily odbornou kvalitu děl bez ohledu na jejich obchodní úspěch. A aby jim pak posluchači, diváci nebo čtenáři mohli vyčítat, že žijí v úplně jiném světě.

Skupina Kabát věnovala loni jednu ze svých nových písní hokejistům:

1. dubna 2015