Kryštof Hádek

Kryštof Hádek - Herec Kryštof Hádek ve filmu Tmavomodrý svět (2001) | foto: CinemArt

Hádek potká v seriálu Edisoni vynálezce

Na obzoru je další tým mladých, kteří se pokusí obměnit stojaté vody českého seriálu. Milují staré fotografie, filmy Karla Zemana, komedii Adéla ještě nevečeřela.

A právě v tomhle duchu začnou 25. září točit pilotní díl seriálu Edisoni. Roli novináře, který se přichomýtne k různým vynálezům 19. století, v něm vytvoří Kryštof Hádek.

"V úvodním dílu potká objevitele telefonu Grahama Bella, ale další náměty zahrnují vedle úspěšných i zapomenuté, mnohdy bizarní pokusy," přiznává se trojice tvůrců ke slabosti pro cimrmanovské "průkopníky slepých uliček".

Kromě letadel a aut čili "petrolejových povozů" nebo zrození fotbalu tak dojde třeba na sudy s cukrovou šťávou či klapkobřinkostroj. Zdůrazňují však, že nepůjde o technickou stránku věci, rozhodují příběhy a hlavně vtip.

Proto si scenárista Rudolf Merkner, který se dramaturgicky podílel na seriálu Redakce, a producent Rafťáků Adam Dvořák vybrali režiséra Tomáše Bařinu, za nímž vedle filmu Nelásky stojí třeba populární reklama "Bobika".

"Seriály moc nemusím, ale zaskočilo mě, jak je tenhle scénář úplně jiný. Jde vlastně o dobovou komedii, hodně stylizovanou, což znamená, že televizní technologií musím vymyslet podobnou patinu jako v Zemanových filmech a stejně tak držet v nadsázce herce," těší se režisér.

Navíc se mu líbí, že souběžnou linii tvoří love story. "Novinář, který prochází jednotlivými epizodami, se tváří světácky, ale ve skutečnosti je to panic, který se k vynálezům přichomýtne vždycky přes nějakou svou lásku – platonickou," směje Bařina.

V "telefonním" případu tak vstoupí Hádkovi do cesty Táňa Pauhofová, celým seriálem ho doprovázejí postavy Andrey Elsnerové a Miroslava Táborského a "velká jména", jež zatím tají, si tvůrci přichystali pro každý samostatný díl.

V listopadu by měl být pilotní film hotový; až pak se rozhodne, kdy a kde Edisoni poběží.

"Rozhodli jsme se, že ukázku raději natočíme ve vlastní produkci – kdybychom šli s nápadem rovnou do televize, všude by se báli, že je to drahé. Kdežto takhle je už hotovým dílem přesvědčíme, že i historická látka se dá vyrobit za stejné peníze jako civilní současné historky včetně triků. Dá to pětkrát víc práce, ale za tu svobodu to stojí," vysvětlují tvůrci, jak se jim podařilo za minimální náklady získat do štábu vesměs mistry filmových řemesel. Všichni si totiž chtějí hrát.