RECENZE Grimsby: Nudný Borat miluje děti, fotbal, sex a záchodový humor

  • 13
Komik Sacha Baron Cohen přehodil výhybku od výstřední provokace k tuctové nechutnosti. Ve filmu Grimsby, který přichází do našich kin, pěstuje hlavně záchodový humor.

Zvláštní věc: když se spojí britský komik s francouzským režisérem, výsledek připomíná americkou buranskou frašku. Cohen, jehož doménou bývaly mystifikační převleky od rakouského gaye Bruna po kazašského reportéra Borata, pro sebe stvořil nečekaně tuctovou roli typu Blbý a blbější.

Mohl ji zahrát kdokoli. A protože vedle Cohenova tupého nýmanda s devíti dětmi, kyprou ženou a tetováním anglického fotbalového fanouška stojí coby jeho bratr v tajné službě výrazný herec Mark Strong, má Cohen co dělat, aby své sólo obhájil. Vesměs kabaretním pitvořením.

Zápletka je prostoduchá, nešika zkazí bratrovu klíčovou misi, takže s ním pak prchá a honí zlosyny od jihu Afriky po Jižní Ameriku. Sám ovšem převezme řemeslo špiona až v půli filmu a dotáhne to v něm, s výjimkou klukovské posedlosti zbraněmi, jen k vyčerpávajícímu skeči s ucpanou toaletou. Jinak odhaluje pozadí, hraje si s mužskými i se sloními penisy, mohutnými dámskými vnadami a vůbec s výbavou humoru, kterou proklamativně povyšuje z primitivismu na výraz dobrosrdečnosti podceňované spodiny. Což je největší nuda.

Nekorektního vtipu na ostří nože ubylo, respektive jiní jej dávno dovedli dál než nyní Cohen. A Louis Leterrier, tvůrce Kurýra či Souboje Titánů, vskutku nepatří do rodu komediografů; akce mu jde lépe, ale postrádá osobitost i účel. Mnohé špionážní parodie už vypadaly líp.

Grimsby

35 %

Velká Británie, 2016, 82 min

režie: Louis Leterrier

hrají: Sacha Baron Cohen, Mark Strong, Rebel Wilson, Isla Fisher, Penélope Cruzová, Ian McShane, Scott Adkins, Annabelle Wallis a další

Kinobox: 70 %

IMDb: 6.2

Třikrát se člověk usměje. Když hrdina slovy svého bratra toho za pár vteřin spáchá víc, než dokázal Voldemort za osm filmů, když se rodiště bratrů Grimsby představuje jako sesterské město Černobylu a když se zobrazuje výuka dětí prostřednictvím televize; pět procent lze připsat ještě situační komice kolem domnělého obchodu s bílým masem. Ale jako celek je snímek Grimsby autorsky řídký, filmařsky chudý, a dokonce otravný, protože vyměšovací legrácky na plátně už se natolik obnosily, že ani nešokují.