Mary Lambertová a Madonna

Mary Lambertová a Madonna | foto: Reuters

Madonna na Grammy oddala gaye. Spojili se Beatles, zvítězili Daft Punk

  • 35
Slavnostní ceremoniál nabídl řadu neotřelých hudebních vystoupení a došlo i na hromadnou svatbu mezi páry stejného i různého pohlaví. Publikum roztancovali Daft Punk, kteří získali cenu za album i nahrávku roku, i členové Beatles. Právě jejich hudební přínos se během ceremoniálu oslavoval. Paul McCartney a Ringo Starr po letech zahráli společně na jednom pódiu.

Raper LL Cool J, který již poněkolikáté večerem provázel, letošní Grammy vyhlásil "oslavou síly hudby". Začínalo se vystoupením největšího favorita šestapadesátého ročníku. Raper Jay Z, který měl šanci v devíti kategoriích, zazpíval duet Drunk In Love se svojí manželkou Beyoncé. Na pódiu se znovu objevil při přebírání ceny za nejlepší hiphopovou píseň, ale velkým vítězem cen se nakonec nestal on, nýbrž francouzské producentské duo Daft Punk. 

Více fotografií

Jako první z "velkých" kategorií se uděloval Objev roku. Tím se stala dvojice Macklemore & Ryan Lewis, která zaujala deskou The Heist. Při předávání raper Macklemore na akci oslavující tradiční hudební průmysl zdůraznil, že album nahrávali bez jakékoliv pomoci tradičních hudebních struktur a společností. 

Celkově duo získalo čtyři ceny a jejich společné vystoupení se zpěvačkou a bojovnicí za práva homosexuálů Mary Lambertovou, Queen Latifah a "královnou popu" Madonnou se patrně stane nejdiskutovanějším momentem letošních Grammy. 

Během songu Same Love totiž přímo v losangeleském Staples Center zinscenovali hromadnou svatbu třiatřiceti párů různého i stejného pohlaví. "A nemohu se změnit, i kdybych to zkusil, i kdybych chtěl, a nemohu se změnit," zpívá se v písni, která se na ceremoniálu stala jakýmsi manifestem rovnoprávnosti. Jedním z oddávajících se v tu chvíli na scéně s kulisami kostela stala přímo Madonna.

Svou pozici černých koní letošního ročníku potvrdili Daft Punk hned zkraje večera. K ceně za nejlepší taneční album přidali další za nejlepší popový výkon dvojice nebo skupiny za píseň Get Lucky. Ta se stala i nahrávkou roku. A desku Random Access Memories americká hudební akademie na závěr ohodnotila i jako album roku. "Jménem robotů chci říct děkuju," uvedl jeden z maskovaných Francouzů. Při přebírání cen se s nimi na pódiu pokaždé objevil i producent roku Pharrell Williams a diskotéková legenda Nile Rodgers. 

Jay-Z a Beyoncé vystupují na Grammy 2013

Daft Punk živě. (Grammy 2013)

Jejich společné vystoupení se Steviem Wonderem právě v oceněné písni Get Lucky se stalo jedním z hudebních vrcholů večera. Speciální verzi skladby pojali Daft Punk jako mash-up několika známých melodií. Nechyběl ani jejich hit Harder, Better, Faster, Stronger či Le Freak od diskotékových legend Chic, jejichž kytaristou a skladatelem byl právě Nile Rodgers a Another Star z repertoáru Stevieho Wondera. V bílých robotických maskách a se živou kapelou pod svou taktovkou Daft Punk roztancovali všechny v sále včetně Paula McCartneyho. 

Paul McCartney a Ringo Starr po společném vystoupení. (Grammy 2013)

Při udílení ceny za nejlepší rockový song se ukázalo, že právě on se na letošních Grammy nedočká "pouze" ocenění za celoživotní přínos společně s legendárními Beatles. Kategorii totiž vyhrála jeho společná píseň Cut Me Some Slack, kterou nahráli s Davem Grohlem z kapely Foo Fighters pro dokument o legendárních studiích Sound City. "Ten song jsem měl složený asi za dvě hodiny, zavolal jsem Paulovi, jestli si nechce přijet zajamovat. A za pár hodin jsme to natočili. A to je rokenrol," řekl při přebírání ceny Dave Grohl. A neopomněl poděkovat "konkurenčním" nominovaným muzikantům z Black Sabbath a Rolling Stones za inspiraci. 

Beatles dostali na letošních Grammy vůbec hodně prostoru. Nejprve Ringo Starr zazpíval svou sólovou píseň ze 70. let Photograph. Potom coby "speciální host" potvrdil předchozí spekulace a po letech zasedl za bicí s McCartneym. Společně předvedli píseň Queenie Eye z McCartneyho poslední desky New a podobně jako později Daft Punk zvedli Staples Center na nohy. Tančila na ně i Yoko Ono, která v publiku nechyběla se svými potomky. Fanoušci si navíc všimli, že McCartney hrál na piáno známé z Magical Mystery Tour.

James Hetfield z Metalliky si dává pěst s pianistou Lang Langem. (Grammy 2013)

Lorde s cenou za nejlepší píseň (Grammy 2013)

I když se nestala objevem, své první dvě Grammy v životě převzala sedmnáctiletá zpěvačka Lorde, která loni zaujala temnou písní Royals. Přestože bodovala v kategorii oceňující sólový popový výkon, představy o popovém soundu v ní spíše popírá. Což během ceremoniálu ukázala i ve svém spíše nenápadném a "dospělém" vystoupení, v němž šlo jen těžko odhadnout, kolik je jí ve skutečnosti let. Lorde bodovala i v jedné z hlavních kategorií píseň roku. Při přebírání ceny poděkovala "všem, kteří pomohli, aby její skladba explodovala".    

Vítězové hlavních kategorií

  • Album roku: Daft Punk- Random Access Memories
  • Objev roku: Macklemore & Ryan Lewis
  • Píseň roku: Lorde- Royals
  • Nahrávka roku: Daft Punk - Get Lucky

K očekávaným momentům večera patřila také vzpomínka na zesnulého Lou Reeda, které se po emotivním úvodu z úst Jareda Leta z 30 Seconds to Mars ujala kapela Metallica, jež s Reedem natočila kontroverzně přijatou desku Lulu. Ve skladbě One je netradičně doprovodil čínský klavírista Lang Lang. 

Již v sobotu Grammy předcházelo gala na počest písničkářky Carole Kingové, na němž svým vystoupením zaujala Lady Gaga, Alicia Keys, Jason Mraz či Steven Tyler.

Závěr Grammy patřil již tradičně velkému rockovému číslu, v němž společně zahráli Nine Inch Nails a Queens Of The Stone Age s Davem Grohlem za bicími.

Podívejte se na umělce, kteří dorazili na předávání cen Grammy: