Z animované povídky Letící kůň (cyklus Gottland)

Z animované povídky Letící kůň (cyklus Gottland) | foto: Nutprodukce

Gottland se promítne na okružní cestě, mezi kolejemi i v prádelně

  • 0
Pět filmů sdružených pod společným názvem Gottland zvolilo nevšední distribuci. Budou k vidění od 18. srpna, nikoli však v běžných kinech. „Už nestačí jen trpně čekat na diváky,“ ví producent.

V knižním bestselleru Gottland shrnul polský reportér Mariusz Szczygieł svůj pohled na české ikony a rituály. Stejnojmenný film jej použil jen jako volnou inspiraci k vlastnímu pohledu zdejších třicátníků na naše dějiny 20. století, chce však být stejně neotřelý jako předloha, a to včetně distribuce. Síť kin z ní totiž vynechá.

Punc události

„Návštěvnost nejen dokumentů se u nás v poslední době strašlivě propadla, což je podle mě hlavně důsledkem digitalizace. Znamená to, že musíme hledat jiné cesty, zvláště pokud jde o filmovou alternativu,“ míní producent snímku Tomáš Hrubý z Nutprodukce. „Už dávno nestačí jen poslat film do kin a trpně čekat, co se stane. Je potřeba vrátit mu punc události.“

Proto se k nevšednímu obsahu přidají nevšední prostory, navíc promítání doplní hudební program. Svou okružní cestu začne Gottland v Praze na nákladovém nádraží, na dvě stě padesát diváků se sejde v kolejišti; kdyby pršelo, projekce se přesune do bývalých skladů uhlí. Po dvou týdnech se film vydá z metropole na další zastávky: v Ostravě se bude hrát v bývalé prádelně pro horníky, v Olomouci zase poslouží někdejší letiště. „Vesměs hledáme bývalé průmyslové prostory, tedy v souladu s tématem 20. století. Dojde i na rozpadlé dřívější kinosály, kterým na chvíli vrátíme život,“ vysvětluje Hrubý. Zatím počítají se čtrnácti zastávkami po celé republice.

Včetně animace

Co vlastně účastníci netradičních představení uvidí?  Povídkový výklad moderní národní historie očima nynější generace v pěti odlišných autorských pohledech.

Třeba režisér Lukáš Kokeš se rozhodl pro obrazově laděnou úvahu, která se soustřeďuje na myšlení Tomáše Bati a jeho pásovou výrobu. Petr Hátle zase zvolil originální prolínání inscenovaných situací se skutečností, jehož pomocí přináší rekonstrukci rozhovoru režiséra Otakara Vávry s herečkou Lídou Baarovou. Vedle dokumentaristky Rozálie Kohoutové se představí Viera Čakányová animovanou povídkou Letící kůň věnovanou spisovateli Eduardu Kirchbergerovi, který publikoval pod jménem Karel Fabián. A Klára Tasovská se zaměřila na osud Zdeňka Adamce, který se rozhodl upálit na protest proti společenskému systému.

Gottland čili „země Karla Gotta“ vznikl v koprodukci tří zemí, Česka, Slovenska a Polska. Jakým způsobem budou film uvádět u sousedů, Hrubý zatím netuší. „Náš nápad se jim líbí, ale třeba Polsko počítá s premiérou až v roce 2015,“ vysvětluje zástupce produkce, kde Agnieszka Hollandová natočila Hořící keř a chystá drama Přes kosti mrtvých.