Arnošt Goldflam

Arnošt Goldflam | foto: Radek Míča, MF DNES

Goldflam je ve vzpomínkách otevřený

Původem brněnský, dnes spíše pražský divadelní režisér, dramatik a herec Arnošt Goldflam na sebe vzal roli zpovídaného v knižním rozhovoru Několik historek ze života AG.

V knize, která vychází v roce Goldflamových šedesátin v nakladatelství Host, se potkávají dva tvůrčí přístupy. Hlavní částí knihy je obsáhlý životopisný rozhovor, který s Goldflamem vedli Petr Štědroň a Jiří Trávníček. Ten je prokládán Goldflamovými vlastními krátkými autobiografickými texty.

Rozhovor je až na drobné výjimky veden přísně chronologicky. Jeho velkou část věnují autoři Goldflamovu dětství a vyrůstání v židovské rodině, které jej logicky v mnoha ohledech poznamenalo na celý život.

Mimořádně zajímavé je Goldflamovo vyprávění o hledání vlastní umělecké identity (původně se dlouho věnoval výtvarnému umění) v prostředí brněnské bohémy šedesátých let. Náležitá pozornost je přirozeně věnována období Goldflamovy činnosti v prostějovském, posléze brněnském HaDivadle, ve kterém se jako režisér, dramatik i herec proslavil.

Poněkud "z rychlíku" pojali autoři období po roce 1989, kde se převážně věnují jen výčtu Goldflamových angažmá a spolupráci s televizí na pořadu Za dveřmi je AG.

Pozitivní je ovšem rozsáhlá a z Goldflamovy strany i otevřená pasáž, věnovaná jeho tzv. "medailové aféře" z roku 2003, kdy byl navržen na Cenu města Brna, avšak návrh byl stažen z důvodu uvedení Goldflamova jména na seznamech spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti.

Kniha vrcholí mírně upraveným "Proustovým dotazníkem", ve kterém Goldflam prozrazuje prostřednictvím chytrého systému konkrétních otázek svou osobnostní charakteristiku.

Několik historek ze života AG je zdařilým portrétem umělce, kterého sice většina diváků zná jen z jeho typické šarže figurek v několika filmech a televizních hrách, jeho minulost, současnost a umělecké i lidské uvažování jsou ovšem mnohem bohatší.