Zpěvačka Pink vystoupila 20. července 2010 v pražském Edenu

Zpěvačka Pink vystoupila 20. července 2010 v pražském Edenu | foto: MF DNES

GLOSA: Za koncert Pink milionová pokuta. Kolik budou platit fotbalisté?

  • 33
Pokutu jeden milion korun za překročení hlukových limitů při koncertu americké zpěvačky Pink napařili hygienici koncertní agentuře Live Nation. Koncert se konal v pražské Synot Tip Areně (neboli slávistickém stadionu v Edenu) vloni 20. června.

V diskusích o sankcích za hlučné koncerty nebo restrikcích pro kluby v běžné městské zástavbě bývají obvykle jejich odpůrci vykazováni do "patřičných míst" zdánlivě nenapadnutelným argumentem: Ty o tom nic nevíš, ty tam nebydlíš. Zkus se vžít do lidí, kteří ten kravál musejí snášet.

Dneska mám, když dovolíte, docela silný protiargument. Už řadu let totiž bydlím nějakých sto, sto padesát metrů vzdušnou čarou právě od stadionu, na kterém Pink vloni hrála. Mohu tedy plně posloužit vlastní zkušeností. A to nejen z tohoto koncertu, ale i z jiných. A také z fotbalových zápasů, které se tu pořádají nesčíslněkrát častěji.

Moje zkušenost praví, že o jakémkoli koncertu, ať popovém či metalovém, doma "víme" (ve smyslu hluku), jen když 1/ otevřeme dveře na balkon, 2/ vyjdeme na něj, 3/ zaposloucháme se. Pokud se tedy člověk na "kravál" přímo nesoustředí, nic ho neruší, ani když má okna otevřená směrem ke stadionu.

Naproti tomu hraje-li se na Slávii fotbalový zápas, zvláště nějaký "ostře sledovaný", víme o tom ještě předtím, než dojdeme domů. Nejenže není kde zaparkovat auto, to se celkem očekává a je lépe ráno vůbec nevyjíždět. Ale často i pěší cesta od tramvaje připomíná překážkovou dráhu. Fotbaloví fanoušci si chodníky v celém okolí pletou s parkovištěm, což policie zřejmě toleruje.

Když jde o obzvláště divoké utkání, což je skoro pokaždé, mohli bychom z našeho obýváku takřka dělat reportáž, co se na hřišti děje, neboť poryvy fanouškovského křiku zalétají nekompromisně a bez nutnosti onoho zaposlouchání se až do našich uší. A to nemluvím o tom, že po půlku noci po zápase se celým okolím potácejí party ožralých fanoušků za pokřiku bojových popěvků – ani to jsem tady po koncertech jakéhokoli žánru nezažil.

Ne, nebojuji tady proti fotbalu, jakkoli je mi ukradený. Ostatně, stejně tak je mi ukradená většina koncertů, které se na Slávii doposud odehrály. Ani na Pink jsem nebyl a pokud mě profese nepřinutí, nepůjdu ani příště, zajímá mě prostě jiná hudba.

Principiálně mi ale připadá absurdní, že pořadatel koncertu má platit tak vysokou sumu (navíc, jak se pro Novu v neděli vyjádřil zástupce hygieniků, sumu exemplární, neboť agentura Live Nation "zazlobila" už poněkolikáté) a fotbalisté, alespoň pokud je mi známo, neplatí nic. Změřil někdy někdo, kolik fanoušci při gólu "nařvou" decibelů?

Politici rádi užívají floskuli o "měření všem stejným metrem". Doufám, že ji ministerstvo zdravotnictví, k němuž se agentura Live Nation odvolala, aspoň protentokrát naplní skutkem.