QI | foto: Prima TV

GLOSA: Prima neví, čí je, Leoš Mareš ji mění a tklivé osudy potápějí

  • 16
První vyhrání z kapsy vyhání. Televize Prima si s podzimními premiérami pospíšila, jen aby předběhla ostatní stanice, a teď neví, čí je. Jedna z novinek ji potápí, druhá jí může přerůst přes hlavu.

Cyklus skutečných příběhů Křižovatky života z produkce Paprika Latino, jež sahá od východu Evropy po Kostariku, znamená hluboký omyl. V podstatě jde o dokumentární telenovely, jejichž aktéři sami "hrají" vlastní pohnuté, leč uměle aranžované osudy. A protože hrát neumějí, toporně trpí podle vzoru hrdinů pravých telenovel. Ani dokument, ani reality show, ani seriál, vznikl hluchý paskvil na pomezí žánrů, nastavený tklivým vypravěčem. Lidsky pozoruhodné úděly jsou jedna věc, ale jejich televizní podoba věc druhá. Křižovatkám života se křiklavě nepovedla a propad sledovanosti v hlavním čase pod čtyři sta tisíc diváků dává dost jasný pokyn, že by se měly stáhnout.

Naopak britský pořad QI - Quite Interesting čili docela zajímavé, který lze chápat též jako IQ naruby, přinesl na Primu formát, jenž by slušel i veřejnoprávní televizi. Rozhodně vypadá slibněji než nedávný přenos rovněž britské zábavy Copak bych vám lhal? na ČT. Aspoň start QI působil ne snad přelomově, ale uvolněné, hravě. Nepředstíral, nejásal, nelakoval. Příjemně sebeironický Leoš Mareš coby hostitel pořadu kuriózních otázek a co možná ještě ulítlejších odpovědí trefně pojmenoval typ znalostí, které "nezmění svět, ale když to povíte v hospodě, budete vypadat zajímavě". Dobře, že QI drží původní půlhodinový rozměr, delší by škodil, i styl odmítající jakékoli prvky estrády. Ovšem cyklus založený výhradně na slovu vyžaduje inteligenci, pohotovost a vtip nejen od hostů - najde se jich dost? , ale také od diváků, jimž stanice dosud nabízela lidovější řachandu. V budoucnu může QI růst i padat, nicméně už teď přerostl přes hlavu stanici, jež svou tvář dosud budovala na vaření a zpovídání celebrit.

Leoš Mareš o nové talkshow

14. srpna 2013