GLOSA: Slušná krimi. Kdyby u Clony divák netápal, co vidí a co říkají

  • 40
Sedmým dílem se v pondělí večer uzavře Clona, krimisérie s Kryštofem Hádkem v roli policejního kameramana. Možná finále trochu zvýší zájem, ale sledovanost minulých epizod se pohybovala kolem sedmi set tisíc diváků, což je na premiérový večer ČT1 málo. Proč Clona nedostihla Případy 1. oddělení?

Její hlavní problém v kostce vystihne výjev ze závěrečné části: policisté svačí u dálnice. Možná si povídají něco zásadního, jenže sáčky s jídlem šustí, auta kolem sviští, takže bez umění odezírat z úst jim člověk skoro nerozumí. Totéž v bleděmodrém platí pro obraz celé Clony, často snímaný z průmyslových kamer či počítačových monitorů: pocitově účinný, ale nejasný.

Snaha natočit výrazově moderní krimi prostě občas nadřazovala formu obsahu. Obrazu vládl chaos, zvuk potlačoval dialogy. Ano, působilo to věrně, nearanžovaně, jenže mezi autentičností a srozumitelností je třeba najít míru.

Neosobní válku gangů ve finále vyváží technické hračky jako vrtulníček s kamerou a David Novotný s Rosťou Novákem, kteří si coby drsňáci zákona přesně sedli. Nálada je náramná, jen přehlednosti měla Clona o pár milimetrů přidat. Neboť nepochytí-li divák, kdo vraždil, sám by nejradši zabíjel.

Letní pondělky na ČT zahájí reprízový Malý pitaval z velkého města, ale příští sezony mají nových krimi dost: Cirkus Bukowsky 2, Vraždy v kruhu s Ivanem Trojanem, Případ pro exorcistu s Janem Budařem, pokračování Kriminálky Staré Město a časem i Případů 1. oddělení.