GLOSA: Proč na Oscara jedou Donšajni a kde se naše blamáž zrodila

  • 163
Divák žasne, pokud obě díla zná a hodnotí bez ohledu na pravidla soutěží. Silná série Agnieszky Hollandové o Janu Palachovi Hořící keř, jejíž verzi pro kina vyslala Česká filmová a televizní akademie do bojů o Oscara, uvolní místo slabé operní komedii Jiřího Menzela Donšajni. Jak se to mohlo stát?

První problém je ryze právní. Americká akademie nepouští do soutěže díla, která před premiérou v kinech prošla jinými distribučními sítěmi. Proto si naši akademici vyžádali od právníků posudek, a ten potvrdil, že verze pro kina se liší od Hořícího keře, který vysílala HBO, tudíž jde o nové dílo.

Zámořská komise posuzující kategorii cizojazyčných děl však byla jiného názoru. Ve stanovisku, jež v pondělí ze Států dorazilo, stojí: "Hořící keř nesplnil podmínku, že film nesmí být vysílán v televizi před uvedením do kinodistribuce." Pak automaticky, bez zásahu Američanů, postoupil do oscarové bitvy film, který v českém hlasování skončil na druhém místě - a to byli právě Donšajni.

Jak však mohl "stříbro" dostat film tak kritizovaný? To je druhý problém, zásadnější. Zjevně řada akademiků volila "naslepo", podle jména režiséra. Donšajni šli do kin až po uzávěrce hlasování, pro akademiky sice měli projekci, ale jeden z poctivých, kdo ji navštívili, se svěřil, že "tohle tedy na Oscara rozhodně není". Jiní to opakovali až na premiéře Donšajnů s vírou, že Hořící keř projde.

Nápravu staré bolesti, že mnozí akademici všechny filmy nevidí, slíbil nový systém, kdy budou mít díla k dispozici on-line. Ale na jejich obranu je třeba říci, že nesměli hlasovat všichni - režiséři a producenti pětatřiceti děl, která byla ve hře, se museli volby zdržet, tedy ze 204 členů hlasovalo 79 lidí - a že Hořící keř měl podle důvěrných zdrojů "nevídaně drtivý náskok" před druhými Donšajny a třetími Líbánkami.

Třetí problém je nejostudnější. Vypovídá o pádu naší kinematografie, jestliže se z pětatřiceti filmů urodil jediný, který lze vyslat na Oscary, a to titul z televizní produkce. Pokud do konce roku nepřijde zázrak, budou stejný zádrhel řešit ceny akademie, které nahradí České lvy. Trvá pro ně právní nález, že lze volit i Hořící keř? Rozhodne o tom prezídium akademie.

Kuriózní hra nekončí, Hořící keř i Donšajni se ucházejí o Zlaté glóby, které udílejí zahraniční kritici v Hollywoodu. Při vší ostudě nám budiž útěchou fakt, že na Oscarech, kde mezi 76 díly soutěží takové mistrovské kusy jako dánský Hon či italská Velká nádhera, nemáme velké šance.