Grammy za rok 2010 - Esperanza Spaldingová (Los Angeles, 13. února 2011)

Grammy za rok 2010 - Esperanza Spaldingová (Los Angeles, 13. února 2011) | foto: AP

GLOSA: Grammy je z úplně jiného světa, než je ten náš

  • 17
Platí totéž, co platilo vloni, byť v mírně odlišném kontextu. I letošní Grammy ukázala, že americké žánrové preference jsou nesrovnatelné s čímkoli mimo hranice USA. Na druhou stranu je třeba kvitovat, že americká Akademie až tak moc nehraje na "favority".
Grammy za rok 2010 - Lady Antebellum (Los Angeles, 13. února 2011)

Zejména to, jak vyfoukli countryoví Lady Antebellum a v podstatě "alternativní" Arcade Fire ceny v hlavních kategoriích mnohem slavnějším, viditelnějším a jistojistě nezměrně bohatším kolegům, se do historie Grammy zapíše když ne zlatým, tedy aspoň stříbrným písmem.

Pravda, mezi takzvaně normálními lidmi se o tom bude mluvit tak maximálně do konce tohoto týdne. V nejzasvěcenějších kruzích nejdéle do příštího ročníku. Je velmi pravděpodobné, že oběma kapelám (ale i dalším překvapivým vítězům, třeba Esperanze Spalding, která, považte tu drzost, pokořila neochmýřeného Justina Biebera) se zvedne "rating" po všech stránkách, ale stav hudebního průmyslu to nezmění.

Grammy za rok 2010 - Lady Gaga (Los Angeles, 13. února 2011)

Ta "druhá Lady" bude i nadále "gagat" po nejvyšších patrech prodejních žebříčků v celém světě a předhánět se s Katy Perry v extravaganci kostýmků. Fanynky budou i nadále omdlévat pod pódiem Justina Biebera, kdykoli na něj vkročí. Lze si představit, že by je do kolen dostaly Esperanziny kontrabasové figury? Vždyť je to jen hra.

A co výsledky Grammy znamenají pro nás, Čechy? Zeptejme se třeba za měsíc zástupců příslušných labelů či distribučních společností, o kolik se zvedl prodej (zdůrazňuji slovo prodej) alb zmíněných interpretů.

Rihanna

Jasně, pořadatelé několika nadcházejících koncertů interpretů, zvítězivších ve vedlejších kategoriích, samozřejmě cen využijí (prostřednictvím tiskových zpráv se tak už děje) k jejich propagaci. Přijde ale na Rihannu, Iron Maiden, Dee Dee Bridgewater či Jeffa Becka byť jen o deset lidí víc, než by přišlo, kdyby Grammy nedostali?

A pokud bychom si chtěli bláhově hrát na "české Grammy", mohly by ty originální, americké, inspirovat českou takzvanou Akademii k tomu, že by udělila Anděla – nikoli žánrového, nýbrž nějakou z hlavních cen – třeba Druhé trávě Roberta Křesťana a že by cenu za album roku dostali například DVA? No tak vidíte. Žijeme v úplně jiném světě.