Gigantické objekty Františka Skály

Všestranné dílo umělce Františka Skály (1956) nemá na české ani světové scéně obdoby. Nelze ho zařadit, s ničím konfrontovat. Můžeme ho chápat jako jakési postsurrealistické přetváření světa - ale žádné pojmenování nebude přesné.

Motivem Skálovy tvorby je bezmezná kreativita, která obvykle končí s nástupem dospělosti.

U někoho se může změnit v infantilitu, ale Skála, zdá se, zůstal věčným a nadšeným dítětem.

Jak uvádí kurátor výstavy Petr Nedoma, Skálův pohled na svět je v zásadě poetický a romantický. Tento postoj se uplatňuje jak ve vizuálním umění, tak v jeho divadelní, performerské a hudební činnosti (je členem tajné organizace B.K.S - Bude konec světa, Komturem Řádu Zelené Berušky, hráčem Malého tanečního orchestru Universal Praha, členem divadla Sklep, skupiny Finský Barock a vokálního tria Tros Sketos).

K výstavě v Rudolfinu byl Skála vyzván již před šesti lety; loni se rozhodl, že vytvoří v podstatě "site specific instalation", tedy instalace vytvořené na míru monumentálnímu prostoru galerie.
Ačkoliv se v expozici objevují některé starší objekty, z větší části jde o práce nové.

Jednotlivé sály nabízejí určitá témata a podle autora na sebe navazují formou volného asociačního řetězce.

Skálovy artefakty se vzpírají názorným popisům: je v nich obsaženo příliš mnoho, a přitom jsou nesmírně jednoduché. Například obří fungující gramofon, buchty z dlažebních kostek, svítící vydlabaný kmen v rakvi podobné vesmírnému korábu, klavír ze zákoníku práce, sál dřevěných autíček a podobně.

Vše většinou z přírodnin a nalezených předmětů, poskládaných s neuvěřitelnou fantazií. Je nutné připomenout, že Skála nevystavuje příliš často, ačkoliv tvoří prakticky neustále.

Mistr malých objektů (je možné je například vidět v interiéru restaurace Akropolis na Žižkově) se v Rudolfinu úspěšně rozpřáhl ke gigantům - od objektů až po velkoformátové malby či přírodní, pro galerii sestavený strom.

Ani v těchto rozměrech jeho práce neztrácejí tajemnost a vyniká jejich nezměrná imaginace a svobodymyslnost.

K projektu patří řada doprovodných programů včetně koncertu MTO s tancem (v budově Rudolfina!), vystoupení Tros Sketos, prezentace zbraní B.K.S., čtenářského kabaretu Qašňákova skála a dalších.

V době výstavy vydalo nakladatelství Arbor Vitae publikaci František Skála (Fandadokumštu), v níž najdeme ukázky z mnoha jeho projektů.Výstava začíná zítra a trvá do 2. ledna.

Výstava František Skála v Rudolfinu - Loď bláznů