Z díla Geralda Scarfa

Z díla Geralda Scarfa | foto: Museum Kampa

Před koncertem přijede Watersův výtvarník, na Kampě bude mít výstavu

  • 1
Britský výtvarník Gerald Scarfe vytvořil ilustrace pro proslulé album Pink Floyd The Wall a spolupracoval i na neméně slavném následujícím filmu. Roger Waters v srpnu v Praze zahraje, Scarfe se od 23. července představí v Museu Kampa.

Loni v létě se Gerald Scarfe (1936) představil v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru po boku Jiřího Slívy či Vladimíra Jiránka, teď zamíří do pražského Musea Kampa, kde bude mít samostatnou výstavu nazvanou Pink Floyd v Praze.

Pražská expozice, která měla začít už v červnu, kvůli povodním se však její start odsunul až na 23. července, z té krumlovské vychází, přibudou však i nová díla.

Více než padesát kreseb a akvarelů velkých formátů přiblíží Scarfeho politické a společenské komentáře a karikatury britské a světové politiky, ale třeba také československé události z roku 1968. Ovšem i ten, kdo jméno jednoho z nejrespektovanějších kreslířů, oceněného i Řádem britského impéria, nezná, určitě zbystří, když zahlédne pochodující kladiva nebo nenávistného učitele strkajícího žáky do mlýnku na maso.

U příležitosti koncertu

Britský výtvarník a karikaturista totiž úzce spolupracoval s kapelou Pink Floyd. "Když jsme se dozvěděli, že bude v srpnu v Praze hrát Roger Waters, jeden ze zakladatelů legendárních Pink Floyd, a navíc přiveze i slavnou The Wall, rozhodli jsme se oslovit Geralda Scarfea a navázat na jeho loňskou výstavu v Českém Krumlově," říká Jiří Pospíšil, člen správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových. Dodává, že přehlídka Scarfeho prací v Museu Kampa sice nebude obsahovat úplně všechny kresby a akvarely, jež byly v Krumlově, ale nově bude doplněná o osm plakátů, které ještě nikdo v Česku naživo neviděl.

Scarfe začal s Pink Floyd spolupracovat ve druhé polovině sedmdesátých let. Podílel se na animacích k několika klipům, vytvořil ilustrace pro album The Wall z roku 1979 a o tři roky později se podílel i na stejnojmenném filmu. Po odchodu Rogera Waterse z kapely s ním navázal spolupráci i jako se sólovým umělcem.

Gerald Scarfe na výstavě v Českém Krumlově

Jimi Hendrix v podání Geralda Scarfa

V roce 1981 se oženil s herečkou Jane Asherovou, jež byla v polovině šedesátých let zasnoubená s Paulem McCartneym. Mají dceru a dva syny.

Jistě, pane karikaturisto

Prací pro Pink Floyd a Waterse však Scarfeho slavné "zářezy" nekončí. Je například autorem znělky k oblíbeným britským sériím Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére z osmdesátých let. Derek Fowlds, který v seriálu ztvárnil ministrova osobního tajemníka Bernarda Woolleyho, dokonce stál o originální skici karikovaných herců, ale prý na něj byly moc drahé.

V roce 1997 Scarfea oslovilo studio Disney a nabídlo mu práci na filmu Hercules. Scarfe k filmu navrhl téměř všechny postavy a dohlížel na devět stovek najatých umělců.

Mimochodem, byl tehdy teprve druhým externím výtvarníkem, kterého si Disneyho studio vybralo. Před ním to byl pouze Salvador Dalí. Pracoval i pro magazín New Yorker a dodnes přispívá do Sunday Times.

Gerald Scarfe se osobně zúčastní slavnostního zahájení výstavy, která v Museu Kampa potrvá až do 13. října.